Facebook Google+ Twitter

Veturilo na Tarchominie

Od 1 sierpnia omijanie korków w Warszawie stało się faktem. Umożliwił to Warszawski Rower Publiczny. W przyszłym roku urząd gminy Białołęka zaplanował dwie nowe stacje dla mieszkańców Tarchomina.

Licencja- Creative Commons 3.0 / Fot. Tomasz KuranOd początku istnienia Warszawskiego Roweru Publicznego cieszy się on wielkim powodzeniem. Świadczy o tym 32 tys. zarejestrowanych użytkowników, 81 tys. wypożyczeń oraz 57 stacji rowerowych. Wypożyczalnie są czynne przez 9 miesięcy w roku - wiosną, latem i jesienią, przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę.

Warszawa nie jest jedynym miastem, w którym można skorzystać z roweru publicznego. Jednym z pierwszych był Wrocław. Choć jednoślady cieszą cieszą się ogromną popularnością warto też pamiętać o ich należytej kondycji. Zepsute przerzutki, czy uszkodzone hamulce są w nich normą narzeka jeden z mieszkańców Wrocławia. Wrocław zmagał się też z plagą niezwróconych rowerów, natomiast w Warszawie nie było z tym większych problemów. Cena za przekroczenie 12 godzin wypożyczenia jest dość wysoka, bo wynosi 200 PLN.

Wiele nas dzieli jeszcze od najbardziej przyjaznych rowerom miast europejskich, takich jak np. Amsterdam czy Kopenhaga. Tam ponad 30 proc. wszystkich podróży odbywa się na rowerze. Jeśli jednak ten trend się utrzyma, mamy szansę zmniejszyć dystans do europejskiej czołówki.

W przyszłym roku rowery Verturilo pojawią się również w warszawskiej gminie Białołęka na Tarchominie. Ratusz zaplanował fundusze na dwie nowe stacje. W sierpniu władze podczas planowania budżetu na przyszły rok zarezerwowały 80 tys. zł na ten cel. Szczegóły dotyczące lokalizacji nie są jeszcze znane. Najprawdopodobniej będzie to pętla autobusowa Nowodwory oraz ulica Porajów przy wjeździe na ścieżkę rowerową na most Północny. Planowane dwie stacje to początek tego systemu w dzielnicy.

Z całą pewnością przeznaczenie ok. 200 tys. zł na ten cel pozwoliłoby ustawić 400 stojaków w 50-80 ważnych punktach na Białołęce. Z planów zadowolonych jest wielu mieszkańców gminy, choć przewidują oni, że rowery będą wykorzystywane głównie rekreacyjnie, a nie w codziennej komunikacji po mieście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

mieszkaniec dzielnicy
  • mieszkaniec dzielnicy
  • 23.09.2012 22:37

"W przyszłym roku rowery Verturilo pojawią się również w warszawskiej gminie Białołęka na Tarchominie"

Trzeba o tym napisać w przyszlym roku, a nie teraz. Plany mogą nie wypalić.

Tytul w bląd wprowadza. Już chcialem biec po rower, a tu zmylka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.