VfL Wolfsburg mistrzem Niemiec!

Na wyłonienie mistrza Bundesligi, niemieccy kibice musieli czekać do ostatniej kolejki. VfL Wolfsburg pokonał u siebie zespół Werderu Brema 5:1. Dotąd "Wilki" prowadziły w tabeli, więc zostają piłkarskimi mistrzami Niemiec sezonu 2008/2009.

/ Fot. Saubär, źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Volkswagen-Arena_Gästeblock.JPGPrzed sobotnim meczem z Werderem podopieczni Felixa Magatha byli bardzo zmotywowani. VfL Wolfsburg potrzebował tylko remisu, by wygrać ligę. Mimo to, trener "Wilków", bał się że Werder, po przegranej w finale Pucharu UEFA, będzie bardziej głodny zwycięstwa.

Piłkarze Wolfsburga z furią zaatakowali bramkę Tima Wiese i już w 6. minucie spotkania radość kibicom gospodarzy sprawił Zvjezdan Misimović, strzelając pierwszego gola. Już 9 minut później na 2:0 podwyższył Brazylijczyk Grafite. W bieżących rozgrywkach, dla lidera klasyfikacji strzelców, była to bramka numer 27.

Po kolejnych 11. minutach było już 3:0, Sebastian Prödl skierował piłkę do własnej bramki. Jedynego gola dla gości, w tej części spotkania, strzelił Diego i do przerwy było 3:1.

Druga połowa to nadal śmiałe ataki gospodarzy. W 56. minucie meczu 28. bramkę w sezonie strzelił Grafite, a kibice Wolfsburga oszaleli z radości. Przy tak wysokim wyniku pierwszy tytuł w historii klubu był pewny. W 74. minucie przebudził się Bośniak Edin Dzeko, który podwyższył na 5:1, a był to jego gol numer 26. tym sezonie Bundesligi.

Mecz zakończył się wynikiem 5:1 dla Wolfsburga. Piłkarze tego klubu, po dwunastu sezonach w Bundeslidze, świętują dziś pierwsze w historii mistrzostwo Niemiec.

Dla Brazylijczyka Grafite jest to podwójne święto, gdyż pierwszy raz w życiu został królem strzelców. W lidze niemieckiej dawno nie było zawodnika, który strzeliłby aż 28 bramek.

Jakby tego było mało, duet Grafite - Dzeko zdobył dla Wolfsburga 54 gole w jednym sezonie ligowym i pobił tym samym rekord pary snajperów Bayernu Monachium, Gerda Muellera i Uliego Hoenessa, którzy w rozgrywkach 1971/72 uzyskali razem 53 bramki.

***

Losy wicemistrzostwa, rozstrzygnęły się w pojedynku Bayernu Monachium z VfB Stuttgart. Gospodarze wygrali 2:1. Po samobójczym trafieniu Boulahrouza w 15. minucie było 1:0. Na 2:0 podwyższył w 59. minucie Marc van Bommel, a honorową bramkę dla zespołu gości zdobył Mario Gomez.

VfL Wolfsburg, Bayern i VfB Stuttgart w przyszłym sezonie w Lidze Mistrzów. Zamiast Stuttgartu, mogła to być Hertha, jednak Berlińczycy przegrali z Karlsruher 4:0 i muszą zadowolić się występami w Lidze Europejskiej.