Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI edycja Dni Osób Niepełnosprawnych w Legionowie. Co w tym roku?

Jerzy Jastrzębski
Jerzy Jastrzębski
Projekt społeczny Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego rozpoczęty w 2012 roku staje się bogatszy w nowe wydarzenia. Pora o nich napisać. A jest o czym.

Wśród najlepszych
Projekt ten powołany do istnienia z inicjatywy fundacji ”Promień Słońca” przez Zespół Szkolno -Przedszkolny Milenium w Legionowie, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie.
Stał się on ważną częścią oferty kulturalnej powiatu i miasta. Do tego projektu włączyły się później następne instytucje i wniosły swój wkład w organizację wydarzeń. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wybrał Powiat Legionowski na Stolicę Kultury Mazowsza 2017. VI Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego znalazły się w szerokiej ofercie kulturalnej powiatu przedstawionej do konkursu. Zostały dostrzeżone i wyróżnione.

Bogaty w wydarzenia kalendarz imprez
Dni Osób Niepełnosprawnych 2017 przynoszą z sobą nowe wydarzenie i te już znane z poprzednich edycji zaprezentują się w nowej odsłonie. Tak naprawdę to stałe pozostają ramy organizacyjne i nazwy, regulaminy, a reszta się zmienia. Wszystko zależy od uczestników. Organizatorzy bardzo się starają, aby nie było monotonnie i nudno. Przed nami Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych i wystawa laureatów konkursu plastycznego prezentowana w Legionowie i Pułtusku, przegląd Form Scenicznych i Medialnych, konkurs literacki „Jesteśmy razem”. Po raz pierwszy organizujemy cykl wydarzeń-Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie. Rozpoczniemy 1 kwietnia konferencją z dr Peterem Schmidtem z Niemiec. Autyzm. Życie z zespołem Aspergera. Dr. Peter Schmidt, to - dorosły Niemiec z Zespołem Aspergera (spektrum autyzmu), który fascynująco mówi o tym, jak człowiek z autyzmem boryka się z naszym światem. Peter odkrył, że jest osobą dotkniętą autyzmem w wieku 40 lat, po znalezieniu pracy w międzynarodowej firmie, założeniu rodziny, odbyciu wielu podróży w najciekawsze miejsca świata...Odkrył, dlaczego w szkole, w pracy i w każdym środowisku rówieśniczym czuł się tak, "jakby był samochodem na autostradzie, pędzącym pod prąd”, a zdobycie partnerki życiowej wiązało się z długotrwałym, ogromnym intelektualnym wysiłkiem.
Peter Schmidt jest w Niemczech i Szwajcarii bardzo znaną postacią – często występuje w mediach (radio i telewizja), w ostatnich latach głównie poruszając temat osób z autyzmem na tamtejszym rynku pracy.
W następnych dniach kwietnia będą prezentowane filmy fabularne, dokumentalne, których bohaterami są osoby dotknięte autyzmem, kierowane do różnych grup społecznych. Dni na niebiesko. Oświetlenie głównych budynków w mieście i powiecie na niebiesko. Specjalna oferta skierowana będzie do szkół powiatu legionowskiego z propozycją dni na niebiesko, koszulki, dyskoteki na niebiesko, panele dyskusyjne. Chodzi o zainteresowanie tematem, wzbudzenie społecznego zaciekawienia.

Paraolimpiada i plener malarski „Chodź pomaluj mój świat w nowej odsłonie”
Paraolimpiada dzieci i młodzieży w tym roku będzie również bogatsza. Po raz pierwszy wezmą w niej udział zawodnicy z powiatu pułtuskiego.
Trzeba podkreślić, że Integracyjny Plener malarski „Chodź pomaluj mój świat” będzie w tym roku miał zupełnie inna formułę.
Barbara Retmaniak kierownik artystyczny pleneru „Chodź pomaluj mój świat” opisuje wydarzenie jako wyjątkowe ”Uczestnicy będą malować na płytach paździerzowych, pilśniowych lub innych /zagruntowanych np. farbą emulsyjną / o wym.180 x110 na wybranych ulicach miasta. Do malowania będą zapraszani przechodnie. Z dzieł malarskich będzie stworzony POMNIK, który będzie prawdziwym symbolem INTEGRACJI i WSPÓLNEGO MALOWANIA ŚWIATA.A dzieła poplenerowe prezentowane będą na głównych ulicach miasta.”
Po raz kolejny w ramach naszego święta atrakcje dla uczestników przygotowuje Muzeum Historyczne w Legionowie. „Dzień w Muzeum” i warsztaty historyczne. Organizatorzy mają nadzieję, że ta oferta spotka się z uznaniem uczestników.
Ponadto organizatorzy zapraszają również i w tym roku do ogrodów DPS Kombatant na spotkanie „Łączymy pokolenia”. Na zakończenie tej długiej listy wydarzeń wystawa podsumowująca dorobek artystyczny Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie i podsumowanie powiatowej integracyjnej akcji - Październik miesiącem osób niemówiących.

To dzięki nim projekt się rozwija
Organizatorami opisywanych wydarzeń są:

Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69, Zespół Szkolno-Przedszkolny Milenium w Legionowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pułtusku, Arena w Legionowie, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, DPS Kombatant w Legionowie, Muzeum Historyczne w Legionowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto