Facebook Google+ Twitter

VI Pomorski Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Debrznie

Krótka, dość subiektywna, relacja z VI Pomorskiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych im. świętego Andrzeja, który odbył się 28 listopada br. w Debrznie.

 / Fot. Leszek Kubicki"KAPELA RYCHA" / Fot. Leszek KubickiTo był już szósty Pomorski Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów im. św. Andrzeja w Debrznie. W godzinach porannych ze swoim repertuarem zaprezentowały się dzieci. Niestety nie mogłem na tej części być. Po wręczeniu nagród, laureatom w kategorii soliści i zespoły dziecięce (folklor) ok. godz. 14.15 nastąpiło uroczyste otwarcie prezentacji konkursowych w kategorii soliści, zespoły i kapele dorosłych. W założeniu chodzi o przegląd dorobku zespołów współcześnie działających i ocalenie od zapomnienia szczególnej kultury, kultury przodków. A faktycznie rozpoczęły się koleżeńskie i nawet przyjacielskie zmagania. Kto lepiej wypadnie w oczach komisji oceniającej i publiczności.

Występowały duże zespoły śpiewacze - chóry, zespoły pieśni i tańca, zespoły śpiewacze z akompaniamentem z komputera lub z keyboarda, zespoły śpiewacze z akompaniamentem kapel ludowych i kapele ludowe oraz soliści. Zespoły śpiewacze ukraińskie, zespoły pieśni i tańca oraz zespoły śpiewacze - kaszubskie, kociewskie, z Pomorza, Śląska, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego! W kategorii: „Zespoły folklorystyczne - dorośli” występowały zespoły, w których dominowali ludzie bardzo młodzi (sądząc po wyglądzie i sposobie zachowania - do 18 lat) i zespoły, w której średnia wieku członków była ok. 50 lat lub więcej.

 / Fot. Leszek Kubicki / Fot. Leszek KubickiPodczas trwania przeglądu, uczestnikom nasunęło się sporo pytań. Niektóre z nich przytoczę i pozostawię bez odpowiedzi. Jak można porównać zespoły śpiewające na żywo i zespoły posługujące się półplaybackiem, a może pełnym? Czy zespoły ludowe już dorównały zespołom zaliczanym do zupełnie innych kategorii, czy może upadły tak nisko, że korzystają z takiej technologii?

Niektórzy z uczestników pytali: dlaczego my konkurujemy z ukraińskim chórem? Dlaczego w tej samej kategorii jest także mocna kapela ludowa? Były głosy, że występować i być ocenianym w tak zróżnicowanym towarzystwie to wielki zaszczyt. Reakcje rozmówców były nie do przyjęcia.
Czy ta impreza posiada tak wysoką rangę, że zamiast oceniającego 3, 5-osobowego zespołu ekspertów było mocno eksponowane 13-osobowe(!) jury? Czy jest tak trudna do przeprowadzenia?

Wyniki przeglądu zespołów folklorystycznych przedstawiono z małym poślizgiem już po godz. 22.15. Okazało się, że nie stroje wykonanie zgodne z konwencją ludową, wizerunek czy właściwy dobór repertuaru, lecz… No właśnie, co decydowało? Niektórzy snują domysły: liczebność zespołu, mocne wejście na scenę, precyzja i… A co z regulaminem? Był i obowiązywał.

 / Fot. Leszek KubickiSporo uczestników pozostało na planowaną biesiadę i drugi dzień, w którym miał się odbyć przegląd zespołów biesiadnych. Uczestnicy poprzednich przeglądów zadawali sobie pytanie, czy ranga Debrzna maleje z roku na rok, czy odwrotnie? Pomimo wielu wątpliwości, była to „fajna impreza”, bo przerwy między występami zespołów były wypełnione śpiewem publiczności (dopingowanej przez prowadzące osoby): „fajnie śpiewali, tra la la...” z tu i ówdzie wyraźnie śpiewanymi mocniejszymi akcentami o charakterze zdecydowanie biesiadnym.

Gratuluję dotychczasowych sukcesów organizatorom tego przeglądu. Doceniam działania
związane z ochroną tradycji i kultury.

Serdecznie dziękuję Panu Leszkowi Kubickiemu za udostępnienie i wyrażenie zgody na upublicznienie kilku zdjęć z tej znaczącej nie tylko dla regionu imprezy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

A co Państwo na to ? <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.12.2009 10:41

W Beskidach co roku odbywa się Tydzien Kultury Beskidzkiej będący przeglądem zespołów folklorystycznych z kraju i ze swiata.
link i link Występy, szczegolnie zespolow egzotycznych z Azji, Ameryki Lacinskiej i Afryki przyciagaja mnostwo pasjonatow.
Jednak zainteresowanie relacjami z podobnych imprez jest raczej mizerne...
Czesto zastanawiam sie - dlaczego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na Dolnym Śląsku organizuje się wiele festiwali i spotkań folklorystycznych ale (i Bogu dzięki) zrezygnowano już dawno z oceniania i nagradzania, czyli dzielenia na lepszych i gorszych. Wszystkie zespoły otrzymują jednakowe upominki,a spotkania mają na celu integrację środowiska twórców ludowych i wymianę doświadczeń i prezentację dorobku oraz przypominanie o tradycjach i obrzędach ludowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z czym to się mnie kojarzy ? Ano, kiedyś, bardzo dawno temu w pewnej miejscowości zorganizowano imprezę na okoliczność "Dnia Dziecka" 1 czerwca. Konkurencje zorganizowane w sposób krzywdzący niektórych uczestników zabawy odbija się w życiu dorosłym i każdy dydaktyk zdaje sobie z tego doskonale sprawę. Smutne, ale prawdziwe w polskiej rzeczywistości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak czytam i czytam... i rzeczywiście, musiala to być świetna impreza.!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.