Facebook Google+ Twitter

VI Spotkanie z tradycją na Kujawach w Radziejowie

W dniu 16.03.2016r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kujaw w bibliotece odbyło się VI SPOTKANIE Z TRADYCJĄ, którego tematem były zwyczaje i tradycje wielkanocne na Kujawach.

Jan Jaworski Przewodniczący Rady Słuchaczy KDUTW Oddz. Radziejów / Fot. Karol SzmagalskiSpotkaniu towarzyszyły warsztaty, na których poznaliśmy tajniki wyplatania palm wielkanocnych. Uczestniczyła kustosz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej Dorota Kalinowska oraz twórczynie rękodzieła Krystyna Zagrabska, Ewa Smykowska oraz Halina Pietrzak.

Warsztaty z Pania Halina Pietrzak / Fot. Karol SzmagalskiPani Halina Pietrzak mieszka w Mursku z zawodu jest technikiem odzieżowym a z zamiłowania od 5 lat robi wyroby z bibuły, palmy, kwiaty, stroiki.

Pani Krystyna Zagrabska / Fot. Karol SzmagalskiO Krystynie Zagrabskiej

Rozmowa z Krystyną ZagrabskąEwa Smykowska i jej koleżanki z koła / Fot. Karol SzmagalskiO Ewie Smykowskiej i rękodziele wystawianym w dniu dzisiejszym.
O rękodziele
Pani Dorota Kalinowska / Fot. Karol SzmagalskiPrelekcję pt. "Zwyczaje Wielkanocne" wygłosiła Pani Dorota Kalinowska z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku dla uczniów i słuchaczy KDUTW Oddz. Radziejów .
Dorota Kalinowska, kustosz Muzeum Etnograficznego we Włocławku, nakreśliła malowniczy obraz przeszłości Kujaw, przypominając regionalne zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Po wielkim poście -- kiedyś bardzo ściśle przestrzegany -- ludzie z niecierpliwością czekali na odmianę. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne. Pani Dorota przypomniała, że WIELKANOC, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone jest na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa -- początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym -- jutrznią. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Jest czasem radości (symbolizuje ją biały kolor szat liturgicznych). Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy (święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus).Symbole Wielkanocne są związane przede wszystkim ze zmartwychwstaniem i odradzającym się życiem. Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze święto w roku. Przekazuje ono ludziom przesłanie o zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią oraz nadziei na przyszłe zmartwychwstanie, którą nosi w sercu każdy wierzący. Tę symbolikę podkreślają zwyczaje kościelne i ludowe. O nich to opowiedziała Pani Dorota Kalinowska.

Spotkanie w LO Radziejów / Fot. Karol SzmagalskiTego dnia w Liceum w Galerii z inicjatywy TMK w ramach współpracy edukacji regionalnej odbyło się kolejne spotkanie.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

https://www.youtube.com/watch?v=yNXeYWUc_R8

Komentarz został ukrytyrozwiń

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10209374387817557.1073742643.1259848402&type=3

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.