Facebook Google+ Twitter

VI Światowy Zjazd Lotników Polskich - być może już ostatni

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-08-08 15:50

Siły Powietrzne RP organizują w sierpniu VI Światowy Zjazd Lotników Polskich. Uświetni go przelot czterech zespołów wojskowych samolotów nad stołecznym Polem Mokotowskim oraz uroczysty apel z udziałem zaproszonych gości z całego świata.

rewers medalu pamiątkowego / Fot. .W Polsce żyje około trzydziestu weteranów awiacji uczestniczących w bitwach powietrznych z Niemcami w Polsce i pod niebem Wielkiej Brytanii. Są oni godni szacunku i uczczenia ich bojowych wyczynów. Inspirowali nimi swoich godnych następców. Jeżeli dopisze pogoda, to 28 sierpnia, w Święto Lotnictwa, w samo południe – przelecą nad Stolicą samoloty TS-11 z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, Su-22, MiG-29 i F-16. Będzie je można zobaczyć w ugrupowaniach grot, tzn. po sześć samolotów w kluczu. Przelot nastąpi na wysokości trzystu metrów a reszta ewolucji powietrznych będzie miała miejsce na wyższym pułapie. Podczas uroczystego apelu odbędzie się przekazanie z Sali Tradycji Dowództwa Sił Powietrznych do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie historycznego sztandaru Polskich Sił Powietrznych.
VI Światowy Zjazd Lotników Polskich będzie jednym z głównych elementów Święta Lotnictwa i rozpocznie się już 25 sierpnia. Uczesticzy w tych obchodach mnóstwo fanów lotnictwa w różnym wieku. To dla nich, zza Oceanu i krajów Europy przyjedzie około czterdziestu kombatantów Bitwy o Anglię i innych operacji powietrznych drugiej wojny światowej. Spodziewany jest m.in. przyjazd syna ostatniego dowódcy 301 Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej, pana Andrzeja Dąbrowy. Wśród znaczących osobistości Polskich Skrzydeł będą obecni: W uroczystościach udział wezmą m.in:
generał pilot Apoloniusz Czernow
generał pilot Jerzy Gotowała
generał pilot Roman Harmoza
generał pilot Tadeusz Jemioło
generał pilot Tytus Krawczyc
generał pilot Tadeusz Kuziora
generał pilot Jerzy Lewitowicz
generał pilot Franciszek Macioła
generał pilot Czesław Mikrut
generał pilot Ryszard Olszewski
generał pilot Henryk Pietrzak
generał pilot Jerzy Rakowski
generał pilot Edward Redwanz
generał pilot Mieczysław Walentynowicz
generał pilot Donald Józef Kutyna

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.