Facebook Google+ Twitter

Via Appia Antica, królowa dróg [ZDJĘCIA]

Via Appia, najlepiej zachowana rzymska droga, łączy Rzym z Kapuą. Wzdłuż tego traktu, blisko Rzymu, znajdują się liczne grobowce i katakumby pierwszych chrześcijan. To tutaj pojawiły się pierwsze kamienie milowe.

1 z 19 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Pierwsze drogi powstawały już w IV w. p.n.e. Prowadziły one do sąsiednich miast w Lacjum i Etrurii. Były to między innymi prowadząca do nadmorskiej Ostii – Via Ostiensis, prowadząca do Laurentum – Via Laurentina i Via Ardeatina...fot. K. Nita
Pierwsze drogi powstawały już w IV w. p.n.e. Prowadziły one do sąsiednich miast w Lacjum i Etrurii. Były to między innymi prowadząca do nadmorskiej Ostii – Via Ostiensis, prowadząca do Laurentum – Via Laurentina i Via Ardeatina...
fot. K. Nita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Wspaniale, Droga Autorko przypomniałaś mi moją "pielgrzymkę" 42 lata temu. Rany Boskie!!! jaka ja stara jeZdem. Byłam tam w straszny upał w mini spódniczce i koszulce na ramiączkach. Do katakumb jednak musiałam założyć chustkę na ramiona. Na nogi jednak nie miałam nic, Obniżyłam nieco spódnicę. W katakumbach było chłodno, a nawet zimno, a na Vi Appia , nieziemski upał i żar z nieba.
Idąc nią czuło się zapach, a właściwie smród stęchlizny, starości, ba! miałam wrażenie że stąpam po ziemi zroszonej krwią męczenników ukrzyżowanych wzdłuż via Appia. Ale może to była moja młodzieńcza fantazja ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Droga ta jest znacznie starsza od pierwszych chrześcijan. Zwiedzałam katakumby w czasie mojego poprzedniego pobytu w Rzymie. Moje odczucia są podobne do tych, opisanych przez Panią Jadwigę.
Via Appia jest niezwykła z wielu powodów. Ja podziwiałam geniusz rzymskich budowniczych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zazdroszczę Wam tego spaceru śladami chrześcijan i Henryka Sienkiewicza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło spojrzeć na oświetlone promieniem wejście do kościółka "z zatartym nieco napisem Quo, vadis, Domine?" - i jak zawsze opromieniony światłem odcisk stóp. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za cudny fotoreportaż! Kiedyś też podążałam pieszo tą drogą - w pewnym momencie po wąskim poboczu z duszą na ramieniu z powodu mknących prędko o wyciągnięcie ręki samochodów... Niezapomniane wrażenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne zdjęcia, Pani Jadwigo. Dziękuję:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdemu z nas zapewne krążą inne myśli po głowie, gdy odbywamy - nawet choćby taką wirtualną - wycieczkę w takich miejscach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka moich zdjęć z Rzymu, m.in. z Via Appia umieścił na swej stronie nasz były kolega, pan Adam Pisula.

Zapraszam do obejrzenia

http://www.pisula.net/Jadwiga/slides/Via%20Appia.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprostowanie: chodzi o poemat symfoniczny Pinie rzymskie. Szukając po angielsku: Pines of Rome, Pines of Via Appia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ottorino Respighi: Drogi rzymskie; Via Appia czyli zwycięskie legiony powracające do Rzymu... Serce we mnie rośnie za każdym razem, gdy to słyszę. Niestety, ale bardzo rzadko w wykonaniu naśladującym rzymskie trąby sygnałowe. Rzecz ciekawa; muzyka wojskowa sprzed dwóch tysięcy lat najbardziej przypominała muzykę XIX i XX wieku.

Rzymianie byli niezwykle sprawnymi budowniczymi oraz genialnymi wynalazcami. Od niespełna dziewięćdziesięciu lat wiadomo, że wytwarzali wiele rzeczy (w tym kostkę brukową) maszynowo, w fabrykach, w II i III wieku n. e. nawet przy użyciu automatycznych liniach produkcyjnych napędzanych kołami wodnymi. Po dobiciu cywilizacji grecko-rzymskiej przez Hunów, tłumy krwiożerczych sekciarzy i bizantyjskich najemników pozostały nędzne resztki sprawiające zgoła odmienne wrażenie. Odrabianie strat zajęło w Europie ponad tysiąc lat: fabryki oparte na kołach wodnych pojawiły się znów w Anglii w XVIII wieku, gęsta sieć dróg o utwardzonej nawierzchni i sprawnie działająca poczta sto lat później.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.