Facebook Google+ Twitter

Via Regia Plus połączy Europę Środkowo - Wschodnią

Projektu Via Regia to europejski program, którego celem jest jak najszybsze połączenie regionu Europy Środkowo-Wschodniej z międzynarodowymi centrami logistycznymi. Jak? Poprzez sieć autostrad, dróg ekspresowych i linii kolejowych.

Konferencja promocyjna projektu Via Regia Plus. / Fot. Arkadiusz FilipowskiVia Regia, inaczej Droga Królewska – to nazwa historycznego szlaku handlowego i pielgrzymkowego. Znana już od średniowiecza trasa rozciąga się od Santiago de Compostela w Hiszpanii przez Frankfurt, Erfurt, Lipsk, Drezno, Wrocław, Kraków, Lwów, aż po Kijów.
Dziś w ramach projektu Via Regia Plus poszczególne regiony Europy Środkowo-Wschodniej, odwołując się do idei Drogi Królewskiej, koordynują rozwój korytarza przestrzennego. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie obszaru, który wspólnymi siłami będzie stawiał na rozwój i wzrost. Obszar ten rozciągać się będzie od wschodnich Niemiec, przez południową Polskę i Słowację aż po Ukrainę.

Podstawą utworzenia tej swoistej unii regionów jest solidne ich skomunikowanie. Właśnie na tych działaniach koncentruje się europejski projekt Via Regia Plus. Efektem stworzenia połączeń kolejowych i drogowych ma być promocja połączeń z sąsiednimi obszarami, poprawa jakości transportu, zrównoważony rozwój obszarów metropolitalnych i wspólna strategia marketingowa.

Dziś we Wrocławiu, o założeniach projektu i jego przyszłości dyskutowali przedstawiciele Polski i Niemiec. Wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl tłumaczył, że w projekcie chodzi o zbliżenie ludzi i miast. Wrocław jest liderem projektu. Miasto koncentruje się m.in. na działaniach związanych z analizą możliwości rozwoju połączeń kolejowych, czy podniesieniu atrakcyjności transportu kołowego. Koszt projektu to ponad 3 mln euro, w przypadku strony polskiej i słowackiej 85% tej sumy zostanie zrefundowane przez Unię Europejską.

Via Regia Plus jest kontynuacją poprzedniego projektu, Via Regia, który zakończył się w 2008 r. Do tej pory udało się stworzyć szereg opracowań, które pozwolą podjąć wspólne działania na rzecz promocji regionów. Prezentacja wyników tworzonych opracowań przewidziana jest na wrzesień 2011 r. Projekt Via Regia Plus kolejny krok ku zacieśnianiu współpracy między państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.