Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VII Dzień Solidarności Społecznej na Lubelszczyźnie

Andrzej Moroz
Andrzej Moroz
Wolontariusze DSS są dobrymi aniołami.
Wolontariusze DSS są dobrymi aniołami. Andrzej Moroz
Już po raz siódmy organizowany jest w Lublinie Dzień Solidarności Społecznej. Tegoroczna edycja poświęcona jest dzieciom z FAS - Fetal Alcohol Syndrome - Alkoholowym Zespołem Płodowym.

Poprzednie edycje poruszały problematykę przemocy domowej, sieroctwa, adopcji, ADHD (trzykrotnie) i obecnie FAS. Zmiany związane z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego mogą w przyszłości dziecka ujawniać się m.in. w postaci problemów z pamięcią, koordynacją ruchów, nadpobudliwością i niejednokrotnie z ogromnymi problemami szkolnymi.

Dzieci takie - obok niewidocznych uszkodzeń wewnętrznych - mają zniekształcone rysy twarzy, ogólne opóźnienie rozwoju, a nawet upośledzenie umysłowe. Nie ustalono dotąd tak zwanej "bezpiecznej" dawki spożywanego przez kobietę w ciąży alkoholu. Jedynie pełna abstynencja przyszłej matki gwarantuje, że jej dziecko nie zostanie obciążone FAS. Bo FAS dotyka nie tylko kobiety-alkoholiczki, ale również kobiety okazjonalnie spożywające napoje alkoholowe.

Najważniejsze jest jednak to, że bezpośrednio i niezwykle boleśnie dotyka on bezbronne dziecko, często jakże oczekiwane i kochane od samego poczęcia. Okazuje się więc, że nie jest ważne środowisko w którym rodzą się dzieci z FAS, nie jest ważny poziom intelektualny rodziców dziecka ani ich stan majątkowy. Istotny jest fakt i moment wypicia piwa, wina czy wódki przez kobietę w ciąży.

Dzień Solidarności Społecznej został zainicjowany w Lublinie w 2003 roku. Jego konsekwencją był rozwój Terapeutycznego Ośrodka Wsparcia i Edukacji Rodziny w Lublinie, a następstwem tego powołana w tym roku do życia
Fundacja Społeczna "Dobre Anioły". To fundacja stała się spadkobiercą DSS, którego twórcą jest Andrzej Moroz. To również fundacja w przyszłości będzie dysponowała nazwą i znakiem DSS - Złotą Wstążką.

Przez minione lata Dzień Solidarności organizowany był w Lublinie, Puławach, Radomiu, Gdyni, Rzeszowie oraz w wielu mniejszych miasteczkach i wsiach. Czasami organizowane są przy tej okazji duże festyny, czasami ogranicza się obchody tego szczególnego dnia jedynie do rozwieszenia plakatów i rozdawnictwa ulotek. Zwykle im mniejsza miejscowość, tym formy realizacji projektu są mniejsze. Zawsze jednak dominuje chęć działania i pragnienie dotarcia do jak największej liczby osób.

W tym roku DSS obchodzony jest na Lubelszczyźnie w dwóch różnych terminach. W sobotę, 30 maja, w Galerii Zielonej w centrum Puław zorganizowany był wielki festyn. W niedzielę 14 czerwca podobna impreza zorganizowana będzie w centrum Lublina. Patronat honorowy nad projektem, podobnie jak w roku ubieglym, objął marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk.

Zainteresowanych organizacją kolejnych edycji Dnia Solidarności Społecznej w innych miastach organizatorzy DSS zapraszają do kontaktu: [email protected] Pisząc pod ten adres można uzyskać szczegółowe informacje. Organizatorem DSS może być zgłoszona do Krajowego Biura DSS organizacja pozarządowa, organizacja kościelna, harcerze, szkoła, dom kultury ale też grupa niezorganizowana, nieformalna. Szczegóły na www.dobreanioly.org. Również tam można pytać o możliwość finansowego wsparcia projektu (sponsoring) oraz możliwość objęcia DSS patronatem medialnym.

Dzień Solidarności Społecznej ma nade wszystko charakter informacyjno-edukacyjny i prewencyjny. Docelowo będzie coraz szerzej miejscem nie tylko dostępu do informacji, ale i pomocy merytorycznej - poprzez ułatwienie kontaktu z placówkami związanymi z danym zagadnieniem poruszanym w trakcie obchodów DSS. Rok 2009 to obok informacji również próba organizacji w Lublinie Grupy Wsparcia FAS. Stąd apel do psychologów i lekarzy ale też osób dotkniętych FAS poszukujących pomocy o kontakt z fundacją. Bo DSS, to nie tylko jeden dzień głośnego mówienia o wybranym problemie, ale nade wszystko konsekwencja w postaci organizacji stałej formy pomocy ludziom, na których zwraca uwagę kolejna edycja tego projektu.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto