Facebook Google+ Twitter

VII Dzień Solidarności Społecznej na Lubelszczyźnie

Już po raz siódmy organizowany jest w Lublinie Dzień Solidarności Społecznej. Tegoroczna edycja poświęcona jest dzieciom z FAS - Fetal Alcohol Syndrome - Alkoholowym Zespołem Płodowym.

Wolontariusze DSS są dobrymi aniołami. / Fot. Andrzej MorozPoprzednie edycje poruszały problematykę przemocy domowej, sieroctwa, adopcji, ADHD (trzykrotnie) i obecnie FAS. Zmiany związane z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego mogą w przyszłości dziecka ujawniać się m.in. w postaci problemów z pamięcią, koordynacją ruchów, nadpobudliwością i niejednokrotnie z ogromnymi problemami szkolnymi.

Dzieci takie - obok niewidocznych uszkodzeń wewnętrznych - mają zniekształcone rysy twarzy, ogólne opóźnienie rozwoju, a nawet upośledzenie umysłowe. Nie ustalono dotąd tak zwanej "bezpiecznej" dawki spożywanego przez kobietę w ciąży alkoholu. Jedynie pełna abstynencja przyszłej matki gwarantuje, że jej dziecko nie zostanie obciążone FAS. Bo FAS dotyka nie tylko kobiety-alkoholiczki, ale również kobiety okazjonalnie spożywające napoje alkoholowe.

Najważniejsze jest jednak to, że bezpośrednio i niezwykle boleśnie dotyka on bezbronne dziecko, często jakże oczekiwane i kochane od samego poczęcia. Okazuje się więc, że nie jest ważne środowisko w którym rodzą się dzieci z FAS, nie jest ważny poziom intelektualny rodziców dziecka ani ich stan majątkowy. Istotny jest fakt i moment wypicia piwa, wina czy wódki przez kobietę w ciąży.

Dzień Solidarności Społecznej został zainicjowany w Lublinie w 2003 roku. Jego konsekwencją był rozwój Terapeutycznego Ośrodka Wsparcia i Edukacji Rodziny w Lublinie, a następstwem tego powołana w tym roku do życia
Fundacja Społeczna "Dobre Anioły". To fundacja stała się spadkobiercą DSS, którego twórcą jest Andrzej Moroz. To również fundacja w przyszłości będzie dysponowała nazwą i znakiem DSS - Złotą Wstążką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.