Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VII Festiwal Dziecięcy „Dzień Radości” i VI Festyn PCK w Siedlcach

Monika Półbratek
Monika Półbratek
Występ wokalny Natalii Orzechowskiej i Piotra Myrchy z Gimnazjum w Wiśniewie.
Występ wokalny Natalii Orzechowskiej i Piotra Myrchy z Gimnazjum w Wiśniewie.
6 czerwca 2010 r. w Siedlcach odbył się VII Festiwal Dziecięcy „Dzień Radości” połączony z VI Festynem PCK "Krew dla miasta i powiatu Siedlce". Obydwie imprezy spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Siedlec i okolic.

VII Festiwal Dziecięcy „Dzień Radości” i VI Festyn PCK "Krew dla miasta i powiatu Siedlce" odbyły się w siedleckim amfiteatrze i jego okolicach. Pogoda była wyjątkowo piękna, co dodatkowo zachęcało mieszkańców Siedlec i pobliskich miejscowości do wzięcia udziału w tych wydarzeniach. Przybyli nań tłumnie i chętnie korzystali z wszystkich dostępnych atrakcji.
Organizowany od siedmiu lat Festiwal Dziecięcy w Siedlcach powstał z inicjatywy Mirosława Greluka, którego sprowokowała do tego nagroda, jaką otrzymał, a mianowicie Order Uśmiechu. Ową nagrodę przyznano mu za kilkuletnią pracę na rzecz dzieci specjalnej troski, która polegała między innymi na realizacji tzw. Grelowisk, Dni Radości w Jaworku, konkursów dla dzieci, choinek oraz wigilii, a także zwykłych spotkań w ośrodkach. Nazwa siedleckiego festiwalu wzięła swój początek właśnie od „Dnia Radości”, który odbywa się corocznie w Jaworku (tam do głównych atrakcji należą występy dzieci z ośrodków specjalnych).

Każdego roku podczas Festiwalu Dziecięcego w Siedlcach można obejrzeć występy taneczne i wokalne zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych grup oraz zespołów dziecięcych. Wydarzenie to stanowi zatem doskonałą okazję do prezentacji dzieci i zespołów należących do szkół całego powiatu siedleckiego, co jest dla nich często ogromnym wyróżnieniem, a dodatkowo niesie ze sobą możliwość integracji.

Wiele występujących dzieci jest jednocześnie autorami słów piosenek, które prezentują na scenie! Podczas tegorocznego festiwalu publiczność zachwyciła i rozbawiła m. in. piosenka napisana przez Natalię Orzechowską, a zaśpiewana przez nią samą i jej kolegę Piotra Myrchę. Obydwoje wykazali się przy tym również niemałym talentem aktorskim. Są oni uczniami Gimnazjum przy Zespole Oświatowym w Wiśniewie.

W trakcie festiwalu organizowane są ponadto rozmaite konkursy dla dzieci, a także wieczorne koncerty gwiazd. W 2010 roku festyn uświetnił występ Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który w pełnym składzie przedstawił nowy, premierowy program artystyczny utworzony z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Podczas finału można było natomiast obejrzeć występ wokalistki Kavaa oraz grupy Radosfera, która zaprezentowała specjalny projekt, mający na celu upamiętnienie Michaela Jacksona.

Pamięć Króla Popu upamiętnił tego dnia również występ jednej z tanecznych grup dziecięcych, a mianowicie zespołu Trzpioty ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Siedlcach. Ich niezwykły performance oszołomił widzów i wywołał prawdziwą lawinę oklasków. Niezwykłe kostiumy i układ choreograficzny zrobiły na wszystkich obecnych w amfiteatrze mieszkańcach miasta i okolic niesamowite wrażenie.

Do najgoręcej oklaskiwanych występów wokalnych należał natomiast przede wszystkim ten, którego gwiazdą był Piotr Gozdek, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach. Piotr jest również laureatem Grand Prix II Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Nad Światem Cicha Noc” w Gdańsku. Jego śpiew podbił serca wielu widzów festiwalu.

6 czerwca w siedleckim amfiteatrze można było również zobaczyć prace plastyczne, które zwyciężyły w I Konkursie Plastyczno-Muzycznym pt. „O czym opowiada muzyka Fryderyka” zorganizowanym przez Prywatne Przedszkole Muzyczne „Nutka” w Siedlcach. Wszystkie zgłoszone prace zostały wykonane do utworu Fryderyka Chopina pt. „Preludium deszczowe” Des-dur op. 28 nr 15. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyły rysunki trzech dziewczynek: czteroletniej Aleksandry Kobylińskiej i sześcioletniej Kingi Biernackiej z Miejskiego Przedszkola nr 21, a także pięcioletniej Julii Wadas z Miejskiego Przedszkola nr 25.
Podczas odbywającego się tego samego dnia i w tym samym miejscu VI Festynu PCK "Krew dla miasta i powiatu Siedlce" w godzinach 10-15 można było honorowo oddać krew lub zrobić bezpłatnie rozmaite badania. Można było zmierzyć ilość cukru oraz cholesterolu we krwi, a także dokonać pomiaru ciśnienia lub przejść badanie okulistyczne. W tym samym czasie trwał pokaz udzielania pierwszej pomocy i pokazy ratownictwa medycznego zorganizowane przez Państwową Straż Pożarną w Siedlcach.

Oficjalne otwarcie Festynu miało miejsce w godz. 15-16. W tym czasie nastąpiło powitanie gości i patronów honorowych, wręczenie odznaczeń PCK oraz nagród rzeczowych i dyplomów. Można było również wysłuchać wystąpień zaproszonych gości.

Duchowy patronat nad tymi wydarzeniami objął ksiądz biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Patronat honorowy objęli: Rzecznik Praw Dziecka, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Prezydent Miasta Siedlce i Przewodniczący Rady Miasta Siedlce oraz Starosta Powiatu Siedlce. Wśród organizatorów obu przedsięwzięć znaleźli się: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Stowarzyszenie Promocji Mistrzów MASTERS PROMOTION, PCK Zarząd Rejonowy w Siedlcach, Mirosław Greluk i Mieczysław Stefaniuk, a także Fundacja PRO-BONO. Z organizatorami współpracowała ponadto Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Siedlcach.

Źródła niektórych informacji:
http://www.greluk.siedlce.net.pl/festiwaldniradosci.php
http://www.esiedlce.pl/2010/06/02/vi-festyn-pck-krew-dla-miasta-i-powiatu-siedlce/

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto