Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29941 miejsce

VII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna w Zabrzu

W Zabrzu od sześciu lat organizowana jest Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna. Poświęcona jest ona turystyce dziedzictwa przemysłowego.

Wspólne zdjęcie z konferencji z prezydent Zabrza M.M Szulik /po lewej/ / Fot. "Fotogr.Jolanta Budniak"Pomysł zorganizowania pierwszej międzynarodowej konferencji w Zabrzu, przemysłowym mieście Górnego Śląska, zrodził się w 2003 r. wśród miejscowych entuzjastów przemysłowych zabytków.

Tegoroczna konferencja odbyła się w dniach 9-10 września pod tytułem „Dziedzictwo przemysłowe dla współczesnego dialogu kultur, innowacyjnej gospodarki i atrakcji konsumpcji turystycznej. Konferencji towarzyszyły, po raz drugi, II Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej.

Gośćmi honorowymi w tym roku byli: Frederic Pierrot - dyrektor wykonawczy ds. programu i koordynacji Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) oraz Jonathan Lloyd - Europen Router of Industrial Hertage e.V. z Wielkiej Brytanii.

degustacja tunezyjskich smakołyków / Fot. "Fotogr.Jolanta Budniak"Po pierwszej konferencji powstał dokument pod nazwą Rezolucja Zabrzańska, w którym podkreśla się wartość dziedzictwa przemysłowego jako świadectwa historii i kultury, zwraca się uwagę na rolę jaką turystyka powinna odgrywać w ratowaniu i ochronie obiektów przemysłowych. Turystyka dziedzictwa przemysłowego może stać się alternatywą rozwoju dla regionów, które w przeszłości nie kojarzyły się z turystyką, a raczej z dymiącymi kominami, czy szybami kopalnianymi. Postulaty zawarte w dokumencie znalazły odzwierciedlenie w pracach Komitetu Ekonomicznego-Społecznego w Brukseli oraz Światowej Organizacji Turystyki z siedzibą w Madrycie (seminarium - „Przyszłość turystyki miejskiej w Europie” - Portugalia 2005 r.) br.

Podczas kolejnej konferencji Światowa Organizacja Turystyczna przedłożyła propozycje dotyczącą utworzenia w Zabrzu Międzynarodowego Centrum Dokumentacji nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki, a w roku 2008 powołano siedzibę właśnie w Zabrzu. Jest to drugi, po utworzonym dla promocji Szlaku Jedwabnego w Uzbekistanie Ośrodek na świecie. Jest to bardzo duże wyróżnienie dla województwa śląskiego i Polski.

Podpisy pod porozumieniem złożyli: Bogusław Śmigielski - marszałek województwa śląskiego, Zbyszek Zborowski - wicemarszałek, Francesko Frangialli - Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Turystyki, Małgorzata Mańka-Szulik - prezydent miasta Zabrze oraz prof. Krzysztof Szafarski - rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. W uroczystości uczestniczyła Katarzyna Sobierajska - podsekretarz Stanu ds.Turystyki w Ministerstwie Turystyki i Sportu.

Organizatorzy zwrócili uwagę uczestnikom konferencji na różne sposoby adaptacji obiektów poprzemysłowych do nowych funkcji. Zabrzańska Konferencja poświęcona turystyce dziedzictwa przemysłowego stała się sama w sobie świetnym produktem turystycznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Anka
  • Anka
  • 15.09.2010 13:40

Interesujący i ciekawy artykuł. Szkoda, że mnie tam nie było.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zainteresowana
  • zainteresowana
  • 15.09.2010 13:39

Nareszcie w Zabrzu coś się dzieje. Super pomysł. Więcej takich akcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.