Facebook Google+ Twitter

VII Ursynowskie Dyktando. Sprawdź, czy podołałbyś wyzwaniu [Tekst]

18 listopada w Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji odbyła się VII edycja Ursynowskiego Dyktanda. Tekst przygotowali prof. Jerzy Bralczyk i dr Grażyna Majkowska z Instytutu Dziennikarstwa UW.

 / Fot. a_kartha, royalty free, http://www.sxc.hu/photo/642559/Dyktando napisało 245 osób, nie tylko z Warszawy, ale i z całej Polski. Komisja oceniała prace w czterech kategoriach: „Open” (wszyscy uczestnicy dyktanda), „Juniorzy” (roczniki 1993-1998), „Młodziki” (roczniki 1999 i młodsi), „VIP” (osoby imiennie zaproszone do dyktanda przez burmistrza Ursynowa).

Dyktanda kojarzą nam się na ogół ze szkołą podstawową. Często jednak teksty dyktand sprawiają duże trudności nie tylko najmłodszym, ale także starszym osobom. Sprawdź, czy poradziłbyś sobie z VII Ursynowskim Dyktandem.

Tekst dyktanda:
"Zhardziały chachar w skradzionym rostrucharzowi perłowoszarym halsztuku stębnowanym w esy- floresy, siermiężnych hajdamackich hajdawerach z gurówki (a może gręplowanej wełny) i rozchełstanym kożuchu w okamgnieniu poprawił koniom chomąta. Chabety zaprzężone z duhą do hołobli ze zwarzonymi minami, zharowane i niemal ochwacone, półschylając się podenerwowane skubały sczerniałą śnieć życicy. Bekas kszyk czmychnął spomiędzy kurhanów, mdłosłodki zapach zwarzonego pierwszym mrozem burzanu bujnie wyrosłego na płonej ziemi, nietkniętej od lat płużycą, rozniósł się wpośród stepu i sczezł. Ścichł klekot czarnej hajstry, pochowały się koziułki i chrząszcz rohatyniec.
- Oho ho! - zawołał ni stąd ni zowąd zbarski hałaburda, dwudziestosiedmioipółletni hołysz - jestliże na halickiej ziemi jaka cud-dziewczyna, coby chciała być moją? Niech no by raz objąć jej kształtną kibić!
Jego głucho brzmiący pośrodku stepu głos brzmiał zrazu hardo, a potem rzec by można rzewliwie.
- A przecież oddał, by taką ujrzeć, wszystkie kradzione puchary, roztruchany i kruże.
Z nagła poczuł się małowartościowy i w ogóle mało ważny, chojracka niedawno mina zrzedła mu, wytarł cholewy wiechciami urzetu i zanucił wpółprzytomnie smętną pieśń wajdeloty".

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.