Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29550 miejsce

VII Warszawskie Święto Chleba

Tegoroczne święto piekarzy i cukierników z Mazowsza oraz Podlasia odbyło się w niedzielę 4. października na Krakowskim Przedmieściu. Już od godziny 10 mogliśmy uczestniczyć w tej regionalnej uroczystości.

 / Fot. Joanna BąderWarszawskie Święto Chleba jest organizowane od 6 lat i już na stałe wpisało się w program imprez kulturalnych w stolicy. Głównym celem tej imprezy jest popularyzacja tradycji wsi mazowieckiej, promowanie tradycyjnych polskich wypieków i wyrobów artystów ludowych, a ponadto, pokazanie mieszkańcom Warszawy oraz turystom obrzędów związanych z chlebem oraz zachęcenie ich do zabawy przy muzyce zespołów ludowych.

Kapela Ludowa / Fot. Joanna Bąder Obchody Święta Chleba rozpoczęto o godzinie 10 od uroczystej Mszy Św. w Kościele Św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Tuż po nabożeństwie nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Sprzed gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej (głównego organizatora imprezy) ruszył w kierunku Placu Zamkowego korowód wieńców dożynkowych. Ok. godziny 12 nastąpił uroczysty obrzęd wręczenia chlebów dożynkowych przez warszawskich piekarzy gospodarzom i gościom honorowym dożynek. Następnie można było posłuchać i potańczyć przy akompaniamencie kapel i zespołów ludowych. Po godzinie 12 gościnnie wystąpił Warszawski Chór Międzyuczelniany, a około godziny 15.00 na scenie pojawiła gwiazda tegorocznego Święta - folkowy zespół „Hoboud” (laureat Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja 2009), który zaprezentował współczesne aranżacje warmińskich pieśni ludowych śpiewanych gwarą.

Smarowanie pajdy chleba / Fot. Joanna BąderPonadto wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia odbywały się kiermasze, na których można było skosztować oraz zakupić pieczywo, próbować miodów pitnych, serów kozich, czy przysmaków regionalnych kuchni z Mazowsza i Podlasia. Jednak największą popularnością cieszyła się pajda chleba ze smalcem i ogórkiem kwaszonym. Nie zabrakło też twórców ludowych, którzy prezentowali swoje wyroby, takie jak kosze wiklinowe, haftowane obrusy, serwety, tkane narzuty oraz rzeźbę. Można też było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z niektórymi zespołami ludowymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.