Facebook Google+ Twitter

VIII Jarmark Władysławowski w Żorach

W dniach 26-27 czerwca w Żorach trwał Jarmark Władysławowski, poświęcony założycielowi miasta i jednocześnie patronowi największego, bo liczącego prawie 7 tysięcy mieszkańców, żorskiego osiedla.

Koncert Orkiestry Lothara Dziwokiego / Fot. Henryk KokotJarmark Władysławowski jest imprezą kulturalną, mającą uatrakcyjnić życie mieszkańców i przybliżyć im historię miasta i regionu. Chociaż Żory uzyskały prawa miejskie już w 1272r., do lat 60. XX wieku, były zaledwie kilkutysięcznym miasteczkiem, zrujnowanym w 88 proc. działaniami wojennymi (wyzwoliciele spod znaku czerwonej gwiazdy, przez dwa miesiące prowadzili ostrzał artyleryjski, mający zmusić niemiecki garnizon do kapitulacji), w których zginęła także Pomnik księcia Władysława - założyciela miasta Sari (Żory). W tym miejscu do niedawna stał czołg T-34 na (pamiątka po wyzwolicielach, którzy uczynili z miasta gruzowisko) / Fot. Henryk Kokotponad 1/4 ludnosci. Gwałtowny rozkwit miasta nastąpił dopiero w drugiej połowie XX wieku, kiedy rozwijający się przemysł górniczy ściągnął w te rejony niezliczone rzesze ludzi poszukujących dobrze płatnej pracy. Żory stały się sypialnym zapleczem dla pracowników rybnickich i jastrzębskich kopalń. W krótkim czasie liczba mieszkańców wzrosła dziesięciokrotnie i obecnie wynosi ponad 60 tys.

Zamek stanowił nie lada atrakcję dla milusińskich / Fot. Henryk KokotTegoroczny Jarmark Władysławowski, odbywający się w dniach 26-27 czerwca, dzięki doskonałej organizacji imprezy oraz wspaniałej pogodzie przyciągnął wielu mieszkańców, którzy mieli okazję kupić rękodzieła miejscowych artystów, delektować się grochówką z wojskowego Serwowano wspaniałe potrawy z grilla i wojskową grochówkę. / Fot. Henryk Kokotkotła i smakowitymi potrawami z grilla. Można było także zobaczyć walki zbrojnych rycerzy, posłuchać "sląskij godki" Grzegorza Stasiaka, zespołu 2+1 czy aranżacji znanych przebojów w wykonaniu doskonałej orkiestry Lothara Dziwokiego. Nie zabrakło też atrakcji dla maluchów, dla których przygotowano specjalny program z licznymi konkursami i nagrodami. Całą imprezę kończyła zabawa taneczna. Jedynym minusem imprezy była zbyt mała, w stosunku do hektolitrów wypitego przez biesiadników piwa, liczba toalet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.