Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5490 miejsce

Villandry, pałac ogrodów w ogrodzie Francji

Piękna rezydencja w Villandry, leżąca zaledwie 17 km na zachód od Tours, słynie z niezwykłych ogrodów. Jeden z właścicieli posiadłości Joachim Carvallo zapragnął odtworzyć wygląd oryginalnych XVI-wiecznych ogrodów renesansowych.

Zamek i ogrody,widok ogólny / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Chateau-Villandry-VueGenerale-Jardins.jpgW Villandry, 2 km od ujścia rzeki Cher do Loary, znajduje się trójskrzydłowy pałac wzniesiony około 1536 roku na fundamentach średniowiecznej budowli obronnej, z której zachował się tylko kwadratowy donżon. Jest to ostatnia renesansowa rezydencja wzniesiona nad Loarą w tamtym okresie. Zbudował ją Jean le Breton, sekretarz stanu Franciszka I. Jego potomkowie sprzedali ją w 1754 roku markizowi de Castellane. Ten przebudował zamek w stylu klasycystycznym. Jednakże w 1791 roku sprzedał posiadłość nantejskiemu kupcowi François Chénais, wzbogaconemu na plantacji kawy na Antylach i handlu niewolnikami.

Ogród w Villendry,skomplikowany system równo przyciętych klombów obwiedzionych żywopłotami z bukszpanu i cisów. / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Chateau_Villandry_garden,_Loire_Valley,_2004.JPGW czasie rewolucji francuskiej zamek został skonfiskowany, a następnie przejęty przez Józefa Bonaparte. W XIX wieku, zamek podupadł. Przechodził z rąk do rąk bankierów. W 1906 roku kupił go Hiszpan doktor Joachim Carvallo i jego żona spadkobierczyni amerykańskich miliarderów. Nowy właściciel porzucił błyskotliwą karierę naukowca u boku profesora Charlesa Richet, który w 1913 roku otrzymał nagrodę Nobla z medycyny. Joachim Carvallo poświęcił się całkowicie Villandry, ratując zamek przed rozbiórką i tworząc w pełnej harmonii z jego renesansową architekturą ogrody, które możemy dziś podziwiać.

Sad / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ch%C3%A2teau_de_Villandry_vue_des_jardins.JPG?uselang=ruWydał ogromną fortunę na meble, kolekcję obrazów dawnych mistrzów hiszpańskich i inne dzieła sztuki. Wnętrza pałacu pochodzą głównie z czasów XVIII-wiecznej przebudowy. Niezwykły XIII-wieczny strop jednej z sal został przeniesiony z Hiszpanii. Wykonali go mauretańscy mistrzowie z Toledo.

Ogród łączy w sobie tradycje średniowiecznych klasztornych warzywników i nowożytnych ogrodów włoskich i francuskich. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jardins_du_ch%C3%A2teau_de_Villandry.JPG?uselang=ruW 1924 roku założył La Demeure Historique, pierwsze francuskie stowarzyszenie ochrony dziedzictwa narodowego, które zrzesza właścicieli zamków. Był też pionierem otwarcia prywatnych zabytków dla zwiedzających.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Są białe damy i śpiąca królewna. Myślę jednak, że nie są to zbyt groźne postacie:)
Piękna architektura i ciekawa historia wynagrodzą trudy podróży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dolina Loary jest ciekawą kraina. Kilkaset zamków, wspaniałe ogrody i ciekawa historia. Kiedyś spróbuję przybliżyć ten region. Zwiedzałam 12 zamków, co jest podobno niezłym wynikiem:) Zaczęłam od Villandry ze względu na fascynujące ogrody.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący artykuł, szkoda że tam nie byłam ... ale wszystko jeszcze możliwe :)
To musi byc bardzo ciekawe miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.