Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26283 miejsce

Violetta Villas - jaka była naprawdę?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-07 22:37

Przez wielu uważana za legendę polskiej muzyki. W prasie francuskiej i amerykańskiej określana jako "głos ery atomowej" oraz "biały kruk wokalistyki światowej". Przez długi okres była również polskim symbolem seksu.

Violetta Villas była wybitną artystką estradową o słuchu niemal absolutnym. Znana i ceniona osobowość sceniczna - śpiewaczka, piosenkarka pieśni estradowych, operowych i operetkowych, aktorka filmowa, teatralna i rewiowa, kompozytorka oraz autorka tekstów. Jej niezwykły głos określano jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali czterech oktaw. Grała na fortepianie, skrzypcach i puzonie. Pobierała też lekcje baletu. Przez wielu uważana za legendę polskiej muzyki. W prasie francuskiej i amerykańskiej określana jako "głos ery atomowej" oraz "biały kruk wokalistyki światowej". Przez kilka dekad - polski symbol seksu. Mówiła biegle w języku francuskim i walońskim. Honorowa obywatelka Lewina Kłodzkiego i New Britain. Violetta Villas, a właściwie Czesława Cieślak urodziła się w 1938 roku w Liege w Belgii. Po wojnie przyjechała z rodzicami do Polski i zamieszkała w Lewinie Kłodzkim i tam także zmarła w wieku 73 lat.

Pochodziła z biednej rodziny górniczej. Ojciec Bolesław był górnikiem węgla kamiennego i kapelmistrzem w orkiestrze górniczej. Matka Janina zajmowała się domem. W Belgii ochrzczono ją imionami Violetta Élisa, ale ojciec zarejestrował ją jako Czesławę Marię. Dorastała w konserwatywnej rodzinie, miała rodzeństwo: siostry Wandy i dwóch braci - Jerzego i Ryszarda. Dzieci Cieślaków znały języki: francuski, waloński i niemiecki. Jesienią 1946 roku rodzina Villas przyjechała do Polski. Ojciec dość szybko zmarł – w wieku 53 lat, matka żyła natomiast 71 lat.

W wieku lat 18 podjęła naukę śpiewu solowego w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie. To wtedy jej profesorowie, po wykonaniu specjalnych badań, stwierdzili u niej słuch absolutny. Po roku nauki przeniosła się do Wrocławia, gdzie była uczennicą prof. Giseli Posch, a następnie do Warszawy, gdzie pobierała lekcje śpiewu klasycznego u prof. Eugenii Klopek-Falkowskiej. Jej warunki głosowe zapowiadały karierę operową, z której ostatecznie zrezygnowała, przyjmując propozycję występów estradowych. Wtedy przybrała artystyczny pseudonim Violetta Villas. Violetta to jej pierwsze imię w Belgii, a Villas powstało, jak wyjaśniała publicznie, do Vio "dodałam +las+, ponieważ kochałam las i mieszkałam koło lasu".

Czytaj dalej --->
(Stanisław Cybruch)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.