Facebook Google+ Twitter

Virtus - zespół cnót obywatelskich

Pytam się! Jakie to cnoty są "gwiazdą przewodnią" społeczeństwa polskiego i jego przedstawicieli?

"Jednym z czynników, towarzyszących upadkowi republiki, był upadek moralności. Jest zaś rzeczą pewną - i cesarz (mowa o cesarzu Auguście) rozumiał to dobrze - że fundamentem rosnącej potęgi dawnego państwa rzymskiego była v i r t u s, ów zespół cnót moralnych i obywatelskich z męstwem na czele." - To jest fragment wstępu do "Eneidy", napisany przez przekładającego Ignacego Wieniewskiego.

Pytam się! Jakie to cnoty są "gwiazdą przewodnią" społeczeństwa polskiego i jego przedstawicieli? Jakim to "zespołem cnót moralnych i obywatelskich" kierowali się polscy "mężowie stanu" przy rozmontowywaniu polskiego przemysłu i polskiego rolnictwa - polskiej gospodarki i - niby - uwłaszczeniu społeczeństwa, na po PRL-owskim spadku? Czy to męstwo pchnęło naszych "mężów stanu" do przeprowadzenia "nocnej zmiany" w 1992 r.? Niewierzącym polecam obejrzenie materiału na blogu ojczyznamojkraj.blog.onet.pl.

Do jakich cnót zaliczyć niedotrzymywanie obietnic przedwyborczych? Do jakich cnót zaliczyć "ograniczoną odpowiedzialność" i "działanie w dobrej wierze? Czym kierowali się politycy doprowadzając służbę zdrowia do stanu, w którym pacjent czeka w kolejce do lekarza specjalisty ponad rok czasu? Kto i czym kierował się ustanawiając prawo dopuszczające bezkarnie wykorzystywać małe jednostki gospodarcze, nie płacąc im za wykonane roboty? Niewierzącym polecam wpisać hasło "Nie zapłacili podwykonawcom" w wyszukiwarkę Google.

Kto i czym kierował się ustanawiając prawo przetargowe zezwalające wybieranie, do wykonania olbrzymich zadań inwestycyjnych firmy zajmujące dwa pokoiki i nie posiadające żądnego sprzętu, tylko wysługujące się małymi podwykonawcami, których - bezkarnie - można olewać doprowadzając - często - do wielu tragedii życiowych?

Ostatnie pytanie. Jaką to nieskazitelnością poszczycą się nasi przedstawiciele ludu w organie naczelnym władzy demokratycznej i ilu tam - z nieposzlakowaną opinią można znaleźć?

Przewidując brak zainteresowania odpowiem kompleksowo na postawione pytania. - Nie tylko w Polsce, ale wszędzie, gdzie by nie zajrzał ludzie się zeszmacili - wystąpił całkowity rozkład moralny społeczności. Czy skutki takowego stanu są przewidywalne? - Nie wiem.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.