Facebook Google+ Twitter

Vistula Folk Festival - nowa wersja dawnego polskiego festiwalu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-08-03 12:30

Najstarszy polski festiwal folklorystyczny powraca po długiej przewie. 32 lata temu odbyła się ostatnia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku. Wydarzenie pod nową nazwą Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny odbędzie się 15-19 sierpnia.

 / Fot. materiały prasoweUwielbiany przez publiczność festiwal funkcjonował przez 14 lat, od roku 1967 do 1980. W czasach PRL-u było to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w kraju. Do Płocka przyjeżdżali najwybitniejsi przedstawiciele kultury ludowej, m.in. zakopiański zespół im. Klimka Bachledy, Wincenty Krajewski (rzeźbiarz z Zawidza - laureat Nagrody im. Kolberga), czy Maria Kulej z Koniakowa, której koronki zdobiły suknie królowej angielskiej Elżbiety II. Telewizja Polska regularnie zamieszczała relacje festiwalowe w "Kronice filmowej", a ceniony dokumentalista, Tomasz Pobóg-Malinowski nakręcił 40-minutowy film o X edycji Festiwalu z 1976 roku.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki postanowił wskrzesić tę tradycję, poszerzając jednocześnie formułę wydarzenia o wymiar międzynarodowy i już 15 sierpnia wystąpią w Płocku polskie i zagraniczne zespoły ludowe. Zobaczymy Taneczną Grupę Folklorystyczną "Gönyeli" z Cypru, która poprzez taniec opowiada o najważniejszych wydarzeniach w historii swojego kraju oraz grupę "Temirkhan-Shura", będącą jedną ze stu zespołów reprezentujących folklor Dagestanu. Wśród zespołów znalazł się także założony 53 lata temu zespół "Severnyashki" z bułgarskich Pleven, łotewski "Lielupe" (w którego skład wchodzą całe rodziny) oraz wielokrotnie nagradzane serbskie stowarzyszenie kulturalne "Dimitrije Tucovic".

Na festiwalu wystąpią oczywiście także płockie zespoły: Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka” i Zespół Pieśni i Tańca "Wisła". Pierwszy jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce, drugi powstał w 1995 roku w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.

Vistula Folk Festival, Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny, 15 - 19 sierpnia 2012, Płock, Amfiteatr, Park Północny oraz inne lokalizacje, wstęp na wydarzenia bezpłatny, wstęp do amfiteatru na podstawie zaproszeń wydawanych od 1 sierpnia w Centrum Informacji Turystycznej (Stary Rynek 8).

www.pokis.pl
wydarzenie na facebooku

Zespół Pieśni i Tańca Severnyashki "Ivan Valev"
Zespół powstał 53 lata temu w historycznym mieście Pleven. Występy grupy reprezentują najbardziej specyficzne cechy folkloru terenów położonych od płaskowyżu Danube aż do Gór Bałkańskich. Programy artystyczne zespołu są przygotowywane na wzór przedstawień scenicznych, w których synteza pomiędzy śpiewem i tańcem stanowi fundament udanego show (pokazy umiejętności choreograficznych są bardzo mocno związane z ogólną fabułą przedstawienia). Europejskie Forum ekspertów w dziedzinie nauki i sztuki nagrodziło zespół "Złotą Kartą" za znaczący wkład w rozwój kultury europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.