Facebook Google+ Twitter

Viva Flamenco 2011: Gorąca Andaluzja w sercu Polski

Już po raz dziesiąty, za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Kultury Hiszpańskojęzycznej Viva Flamenco, Łódź stanie się europejską stolicą tańca i kultury flamenco. Jubileuszowa edycja imprezy będzie wyjątkowa pod każdym względem.

- Przygotowaliśmy rekordową liczbę wydarzeń, będzie ich blisko sto - mówi Małgorzata Wilczyńska, dyrektor festiwalu. – Jak co roku nie zabraknie koncertów i pokazów tańca, festiwalu filmowego, warsztatów, wystaw i wernisaży. Mamy jednak też trochę niespodzianek.

Pierwszą z nich będzie przyjazd hiszpańskiego artysty spod znaku streetartu, Kenora. Na co dzień mieszkający w Barcelonie Kenor, na ścianie kamienicy u zbiegu ul. Kilińskiego i Pomorskiej namaluje mural poświęcony Łodzi i festiwalowi Viva Flamenco. Pierwsze prace rozpoczną się w najbliższy czwartek (7 lipca). Odsłonięcie dzieła zaplanowano 14 lipca, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu. Nowością będzie też prezentacja specjalnej linii perfum stworzonych na jubileusz festiwalu.

Gwiazdami tegorocznego Viva Flamenco będą światowej sławy tancerze Jesus Herrera i Lola Jaramillo. Do Polski przyjadą po raz pierwszy. Dadzą jedyny w kraju koncert i poprowadzą warsztaty tańca.

- Jesus Herrera to jeden z najlepszych tancerzy flamenco na świecie – tłumaczy Wilczyńska. – Jego rozbudowane choreografie, niezwykła „lekkość” tańca i żywiołowe improwizacje sprawiły, że stał się sławny na całym świecie.. Artysta regularnie występuje i naucza w Wielkiej Brytanii, Japonii, Holandii i Stanach Zjednoczonych.

Herrera występował min. przed rodziną królewską w Maroko i podczas prestiżowych festiwali tanecznych w Dżakarcie i na Bali. Do historii przeszły jego kreacje sceniczne w „Krwawych Godach” Antonio Gadesa oraz adaptacji „Alicji w krainie czarów” L. Carrolla, gdzie zagrał... białego królika. Towarzysząca mu Lola Jaramillo uczy tańca flamenco w prestiżowym zespole Alexandra Barn Granados.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.