Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8415 miejsce

Viva Mexico

Meksyk należy do najbardziej fascynujących krajów świata; pełen barw, smaków, zapachów przyciąga turystów. Miałam to szczęście, że mogłam spotkać się z jego fascynującą kulturą.

Pustynia /Oaxaca/ kaktusy / Fot. Fot.Ryszard BudniakKraj trzech kultur Indian, hiszpańskich konkwistadorów i Metysów. Kraj kaktusów i tequili, indiańskich tradycji i wierzeń.

W największym mieście świata - Meksyku, według oficjalnych danych mieszka 28 mln ludzi, ale codziennie dojeżdża tu do pracy kolejne 12 milionów. Finansowa stolica Meksyku i całej Ameryki Środkowej, zbudowana została na miejscu dawnej stolicy imperium Azteków- Tenochtitlan (w jęz. Nahuatl- Miejsce Owocu Kaktusa).

Mój pobyt w Meksyku trwał 12 dni. Były to dni intensywnego zwiedzania, a przebyte ok. 3000 km mówią same za siebie. Pierwszy przystanek to oczywiście miasto Mexico. Canon del Sumdero / Fot. "Fot.Ryszard Budniak"

Zocalo- to nieformalna nazwa Plaza de la Constitucion, serca miasta,największego placu miejskiego, gdzie organizuje się koncerty i imprezy patriotyczne.To tu znajduje się Templo Mayor, ruiny świątyni azteckiej, którą tak jak i resztę budynków wspaniałego Tenochtitlanu kazał zniszczyć podbijający te tereny hiszpański konkwistador Hernan Cortez.

Obok stoi majestatyczna świątynia katolicka, Catedral Metropolitana, kościół wznoszony od XV w. przez kilkaset lat, który dzięki temu nosi znamiona kilku stylów architektonicznych. Mszę w nim może odprawiać jedynie biskup Meksyku. Obok katedry stoi Pałac Prezydencki, w którego klatce schodowej mieści się „mural”, czyli malowidło ścienne, znanego meksykańskiego malarza Diego Rivery, prywatnie męża malarki Fridy Kahlo. Mural, którego namalowanie zlecono artyście w 1929r. przedstawia historię Meksyku od momentu podboju przez Hiszpanów do roku 1930.

Piramida Słońca / Fot. "Fot.Ryszard Budniak"Następnego dnia ogromne wrażenie zrobiło na nas znajdujące się w Parku Chapultepec (w jęz. Azteckim- „Miejsce Koników Polnych”) Muzeum Antropologiczne, które posiada największą kolekcję eksponatów kultury prekolumbijskiej na świecie. Są tu między innymi ołtarze ofiarne Azteków, na których kładli ofiary, którym wyrywali serca i składali w darze swej bogini Itzamna. Zobaczyliśmy również wyryte na ogromnych blokach skalnych azteckie kalendarze. Jest też mumia króla Pakala, wielkiego władcy miasta Majów- Palenque, wraz z jego maską pogrzebową wykonaną w całości z jadeitu, która jest najbardziej rozpoznawalnym na świecie eksponatem tegoż muzeum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Zdjęcia rewelacja :) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała wycieczka,
... ciekawy tekst i zdjęcia.!))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.08.2010 14:23

Zachwycająca relacja:)5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe jak smakują smażone... świerszcze? Wspaniała relacja! 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe, ciekawe, podróż do Meksyku może być podróżą życia......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie lubie podróżowac, ale tam bym się wybrał. Zazdroszczę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonały tekst i zdjęcia. Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fascynująca relacja, dużo informacji i ciekawe zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa relacja. Ładne zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesująca relacja. Ciekawe zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.