Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12460 miejsce

Viva Zwei - czy mnie jeszcze pamiętasz ?

1 stycznia 2002 r. nadawanie przerwała niemiecka telewizja muzyczna. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to nie była zwykła stacja emitująca teledyski. Legenda, którą stworzyła za życia, trwa do dziś.

http://www.youtube.com/watch?v=qYWQf7Ss-5g / Fot. fot. screen Viva Zwei, gdyby nie została zamknięta w 2002 roku, to i tak by nie przetrwała do naszych czasów. Co było w niej takiego niezwykłego, że jej legenda w wielu umysłach żyje do dziś? Pokazywano tam wyłącznie muzykę alternatywną i nastawiono się na tworzenie gustów muzycznych całego pokolenia nie tylko w Niemczech, ale i w całej Europie. Jej twórcy nie kopiowali komercyjnych pomysłów z MTV czy siostrzanego kanału VIVA. Starali się pokazać inny muzyczny świat niż popularne w latach 90. ubiegłego stulecia boysbandy.

Stacja rozpoczęła nadawanie 21 marca 1995 r. i była siostrą wcześniej uruchomionej VIVY, będącej odpowiedzią na rosnącą popularność teledysków i MTV. Niemieckie kierownictwo po niewątpliwym sukcesie, jaki odniósł pierwszy kanał VIVY, zdecydowało o stworzeniu nowej telewizji, która nie będzie nastawiona na zarabianie pieniędzy. Jak się później okazało, stacja nigdy nie przynosiła zysków, ale dawała o wiele więcej. Rock, hip hop, electro czy metal - te gatunki muzyczne zdominowały ramówkę Vivy Zwei. Przez siedem lat działalności nie można było tutaj spotkać komercyjnych artystów czy popularnych popowych utworów. Nie powtarzano list przebojów - zamiast tego dawano szansę młodym artystom na docenienie ich talentu.Ale alternatywna muzyka nie była jedynym znakiem firmowym kanału. Reporterzy MTV czy Vivy często ograniczali się (i ograniczają) do powiedzenia jednego zdania, po którym prezentowany jest teledysk. Natomiast "dwójka" zatrudniła oryginalnych i nierzadko prowokujących dziennikarzy, świetnie znających się na swoim fachu. Jedną z nich była Charlotte Roche, http://www.youtube.com/watch?v=MpDU4UoiFKw / Fot. fot. screenówcześnie wyglądem całkowicie odbiegająca od telewizyjnych norm - czarnowłosa z kolczykiem w wargach. Jednak groteskowa Brytyjka stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy stacji, a prowadzony przez nią program o scenie alternatywnej "Fast Forward" stał się jednym ze sztandarowych programów w ramówce. Symbolem telewizji stała się również gąbka od mikrofonu o imieniu Zwobot, posiadająca własny program o tym samej nazwie. Tworzony przez redakcję stacji sarkastyczny teatr kukiełkowy na pewno utknął wielu nie tylko niemieckim widzom w pamięci.

Jak wcześniej wspominałem, stacja nigdy nie przynosiła zysków, a koszty jej utrzymania wzrastały z każdym dniem emisji. Rozpoczęcie nadawania sygnału satelitarnego kosztowało kierownictwo VIVA Zwei 12 milionów marek nimieckich. Dzięki temu dostęp do telewizji miała prawie cała Europa. Jednak ten wydatek był gwoździem do trumny kanału. 1 stycznia 2002 roku przerwano nadawanie; w okresie 1-7 stycznia stacja pokazywała jedynie teledyski przerywane reklamami, by 7 stycznia o godzinie 13 zostać zastąpioną przez pasmo rozpoczynającej nadawanie VIVY Plus.

Dziś próżno szukać muzycznej stacji telewizyjnej będącej choć w części podobnej do VIVY Zwei. Komercja i pogoń za zyskiem stała się priorytetem dla kierownictwa m.in. MTV, gdzie większość czasu antenowego wypełniają programy typu reality show czy randkowe. Jak widać, można tworzyć w dzisiejszym świecie nowatorskie, alternatywne projekty, ale trzeba mieć jeszcze pieniądze na ich realizację i rozwój.

Źródła:

widelec.pl
Wikipedia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Gosc
  • Gosc
  • 11.05.2012 12:03

Dokładnie...Nie wiedziałabym chyba kto to jest Aphex Twin, Nine Inch Nails, czy Atari Teenage Riot, gdbyby nie Viva Zwei. Było jeszcze mnóstwo innych kapel, których nazw niestety już nie pamiętam, nawet nie mam punktu zaczepienia aby "wygrzebać" ich utwory z sieci. Czuję, że ta telewizja w pewnym stopniu mnie ukształtowała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PAMIĘTACIE MNIE JESZCZE ?!?!
ZAPRASZAM WSZYSTKICH FANÓW :)

http://nasza-klasa.pl/profile/29973422

viva zwei

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująco napisany tekst i ważny problem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda....Tekst ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzizas pamiętam, VIVA ZWEI była jednym z pierwszych miejsc w TV gdzie człowiek mógł obejrzeć wywiady z Reznorem z NIN albo z samym Aphex Twinem. Program był rewelka, po nocach alternatywne klipy AFX'a właśnie albo Mouse On Mars i wszelkiej innej awangardy elektronicznej (m.in. noisowy Merzbow).

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajna stacja była, jedna z lepszych w mojej kablówce. Teraz to chyba jedynie MTV2 czasem puszcza coś innego niż Lady Gagę. Jest jeszcze Mezzo, niezłe kiedyś było, bo teraz, jeśli się Bacha nie lubi, to i tak trzeba poczekać do nocy na nie-klasykę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.