Facebook Google+ Twitter

VMPC czyli nowa era szyfrowania danych

Najlepszy system szyfrujący, następca sławnego RC4, jest polskiej produkcji

Szyfr VMPC jest jednym z najnowszych osiągnięć kryptografii i do tego ma polskie korzenie. Został stworzony przez programistę Bartosza Żółtaka. Algorytm szyfru VMPC, czyli Variably Modified Permutation Composition zyskał sławę i uznanie po tym, jak wyszło, że może zagrozić RC4, który do tej pory był liderem algorytmów szyfrujących.

Siła w prostocie

Siłą algorytmu VMPC jest jego prostota i wydajność. Algorytm posługuje się zaledwie trzema podstawowymi operacjami procesora i robi to z fenomenalną prędkością.

Kontrowersje wokół VMPC

Algorytm VMPC opiera się na idei jednokierunkowości funkcji. Jest to jeden z bardziej złożonych problemów matematyki związku, za co autor VMPC został skrytykowany przez członków matematycznego establishmentu. Krytyka dotyczyła głównie braku prac naukowych związanych z jednokierunkowością funkcji.

VMPC wychodzi zwycięsko z potyczki i liderem

Na konferencji "Fast Software Encryption", znany hacker Alexander Maximow przypuścił atak na szyfr przy użyciu metody o nazwie distinguisher. Podobny atak przeprowadził też na lidera rynku RC4. Algorytm RC4 wypadł bardzo słabo w porównaniu ze swoim polskim konkurentem.

VMPC dla wszystkich?

Autor Algorytmu udostępnił program szyfrujący metodą VMPC za darmo do użytku domowego. Program jest do pobrania na stronie producenta.

A oto przydatne linki o VMPC

http://www.vmpcfunction.com/index_e.php

http://www.springerlink.com/(ouqxcg55ly0hjdbnmbgckp55)/app/home/contribution.asp?referrer=parent&backto=issue,23,29;journal,467,3911;linkingpublicationresults,1:105633,1

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Chciałem przedstawić jedynie o nowince technologicznej, postępach w kryptologii. Nie jestem naukowcem celem tego artykułu było podyktowane chęcią popularyzacji nauki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka spraw merytorycznych:
- RC4 nie jest i nie był "liderem algorytmów szyfrujących". Jest używany w protokołach WEP i WPA (choć nie tylko) lecz daleko mu do lidera, takiego jak choćby AES, RSA czy IDEA.

- Brakuje informacji o typie algorytmu (VMPC jest algorytmem symetrycznym i strumieniowym).

- Algorytm VMPC nie "posługuje się zaledwie trzema instrukcjami procesora" tylko "wykorzystuje" zaledwie trzy. Moim zdaniem takie stwierdzenie jest bardziej logiczne.

- Na jakiej podstawie używasz sformułowania o krytyce przez "członków matematycznego establishmentu"? Argument o braku prac związanych z jednokierunkowością funkcji szyfrującej nie ma podstaw. Nie mogło chodzić o to że autorowi brakuje dowodów na jednokierunkowość. Wszystkim go brakuje! Udowodnienie jednokierunkowości funkcji jest jednym z największych wyzwań współczesnej matematyki i autor VMPC ma nadzieję że dzięki prostocie tej funkcji uda się taki dowód w końcu przeprowadzić.

- Atak distinguisher. Brak informacji o małej praktycznej wartości tego typu ataków. Są to ataki "teoretyczne" wynikające z matematycznej analizy strumienia danych i na ich podstawie nie można wnioskować o mocy szyfru. Podczas opisywanego ataku wyliczono że do wyizolowania klucza potrzeba poddać analizie około 18 milionów GB danych ciągłych. Dla porównania w RC4 wystarczy 1GB.

- Zabrakło natomiast informacji o polepszonej w stosunku do RC4 procedurze inicjowania klucza. To właśnie tu tkwiła główna słabość algorytmu RC4, która była przyczyną udanych w praktyce ataków na ten algorytm.

Moim zdaniem autor powinien się bardziej przyłożyć do badań nad tematem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

KOREKTA: [tytuł] VMPC, czyli..., [tekst] ...Composition, zyskał..., ...potyczki Z liderem..., ...Encryption" znany...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.