Facebook Google+ Twitter

W 1981 roku Solidarność dostała 4 mln dolarów w złocie?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-30 13:30

Włoski dziennik "La Repubblica" pisze, że w kwietniu 1981 roku wysłano z Włoch dla polskiej Solidarności 4 miliony dolarów w złocie.

Informacje te ujawnił w wywiadzie dla gazety Francesco Pazienza, były szef włoskiego wywiadu wojskowego i aferzysta. Kończy on odbywanie kary więzienia za wprowadzenie w błąd prowadzących śledztwo po zamachu na dworcu w Bolonii w 1980 roku.

Pazienza twierdzi, że pieniądze dla Solidarności pochodziły ze wspólnych kont włoskiego banku Ambrosiano i watykańskiego Instytutu Dzieł Religijnych, kierowanego przez arcybiskupa Paula Marcinkusa. On właśnie, w porozumieniu z Janem Pawłem II, miał być organizatorem transportu.

W pobliżu Triestu, w specjalnie przerobionej ładzie ukryto sztabki złota wartości czterech milionów dolarów. Było to w kwietniu 1981 roku - wspomina Pazienza. Z Włoch do Gdańska samochód prowadził polski ksiądz.

Pieniądze te, wyjaśnia Pazienza, przeznaczone były dla strajkujących robotników. To nie pierwsza wersja wątku materialnej pomocy polskiego papieża dla Solidarności. We wszystkich pojawia się arcybiskup Marcinkus i bank Ambrosiano.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.