Facebook Google+ Twitter

W 2009 roku zacznij e-czytać!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-02-20 07:33

Urok książek staje więc w coraz silniejszej konfrontacji z praktycznymi korzyściami, jakie oferują e-booki czy wersje elektroniczne prasy i czasopism. Czy tradycyjne książki wytrzymają konkurencję ebooków?

Jest wiele istotnych różnic między książką tradycyjną a elektroniczną, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Najważniejsza z nich: książki drukowane są samowystarczalne i świetnie sobie radzą bez zewnętrznych nośników czy odtwarzaczy. Ale skoro w przypadku muzyki i filmów, dla każdego z nas zupełnie oczywistym jest posiadanie w tym celu własnego odtwarzacza, to i masowe czytanie czytanie e-książek staje się kwestią czasu.

Jakże wymowne okazują się słowa Jürgena Boosa, dyrektora zeszłorocznych Targów Książki we Frankfurcie, który już na otwarciu imprezy wskazał na fakt, że aż 30 proc. z wystawianych na targach produktów ma formy cyfrowe. W coraz większym więc stopniu wydawcy i czytelnicy zaczynają traktować książkę jako starą dobrą krewną. Wszyscy życzymy jej bowiem jak najdłuższej emerytury. Część rodziny wydawców czuje się wprawdzie nieco przytłoczona taką prędkością e-rewolucji, ale jednocześnie o losy książki jest spokojna. Tak, książka drukowana nie umrze.

Konfrontacja

Urok książek staje więc w coraz silniejszej konfrontacji z praktycznymi korzyściami, jakie oferują e-booki czy wersje elektroniczne prasy i czasopism.

Coraz częściej słyszymy o wielu zaletach, jakie oferują wersje elektroniczne wydawcom, autorom, marketerom czy reklamodawcom. Warto więc wymienić listę zalet jakie formy cyfrowe oferują nam - czytelnikom. Diagramy zawarte w tym artykule pokazują, jak wiele zalet mają e-publikacje w porównaniu do wersji drukowanych. Książka nie zaoferuje nam już praktycznie żadnej z wymienionych tam korzyści.

Zalety publikacji cyfrowych

Ekologia: Nie zużywają atramentu i papieru. Redukują potrzebę
fizycznego magazynowania do zera. Tną koszty transportu.
Szybkość: Gwarantują bieżący dostęp do aktualizacji, wznowień, errat czy dodatkowych informacji w kolejnych wydaniach.
Nie czekasz na druk nakładu i dystrybucję.
Wyszukiwanie informacji: Oferują różnorodne funkcje przeszukiwania dokumentu.
Mobilność, Archiwizacja, Katalogowanie: Mieszczą się w setkach tytułów na płycie DVD czy pendrive.
Wydruk: Możesz dowolnie drukować wybrane fragmenty w formie dostosowanej do swoich potrzeb.
Oszczędności: Ponieważ są znacznie tańsze w produkcji,
większość e-tytułów oferowanych jest w cenach znacznie niższych niż ich odpowiedniki papierowe.
Komfort: Możesz je czytać w ciemności dostosowując ustawienia ekranu do sytuacji, a jeśli masz słaby wzrok, skorzystać z opcji powiększania tekstu.
Mutlimedialność: E-booki czy e-prasa są często urozmaicone o interaktywne linki, pliki audio i wideo czy opcje zoomowania zdjęć.
Potencjał: Formy cyfrowe cały czas ewoluują. Wraz z rozwojem technologii poszczególne tytuły wyposażane są w kolejne funkcjonalności. Czytając e-booka o budowie domu możesz otrzymać interaktywny arkusz do sporządzenia kosztorysu budowy lub
sprawdzić przyswojone informacje wypełniając interaktywny test.
Bezpieczeństwo: E-wydania nie zlejesz kawą, nie zgubisz, nie uszkodzisz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.