Facebook Google+ Twitter

W 2012 roku polecimy do Stanów bez wizy? Obama nie rzuca słów na wiatr

Stany Zjednoczone opracowały system, dzięki któremu możliwe stanie się rozszerzenie ruchu bezwizowego (Visa Waiver) o kolejne państwa. Dla Polski oznaczałoby to upragnione zniesienie wiz do USA.

 / Fot. Pete Souza, lic. CC 3.0/ wikipediaJak podaje "Rzeczpospolita" (15 września 2011, nr 215), Waszyngton zaprezentował techniczne rozwiązanie, które umożliwiłoby od 2012 roku podróżowanie Polaków do USA bez konieczności posiadania wizy. 13 września John Cohen, koordynator ds zwalczania terroryzmu w Departamencie Bezpieczeństwa Krajowego oficjalnie ogłosił, że rząd może sprawować nadzór nad tym, kto w Stanach przebywa nielegalnie po wygaśnięciu wizy i czy ta osoba stanowi zagrożenie dla kraju.

Kluczem do rozszerzenia ruchu bezwizowego ma być połączenie kilku rządowych baz danych, w których znajdują się między innymi informacje o imigrantach, zagrożeniu terrorystycznym i przestępcach. Urzędnicy deklarują także, że to rozwiązanie umożliwi im przedstawienie Kongresowi np. odsetek Polaków nielegalnie przebywających w USA. To ważne, gdyż na drodze Polaków do bezwizowego wjazdu na teren Stanów stał przeważnie Kongres. Po zamachu z 11 września zaostrzył przepisy. Liczba odrzuconych podań wizowych dla krajów, które chciały dołączyć do bezwizowego ruchu, nie mogła być większa niż 3 proc.

Sceptycyzm polskich dyplomatów

Paweł Kotowski, pierwszy radca Ambasady RP w Waszyngtonie, powiedział "Rzeczpospolitej", że Ambasada dostrzega wychodzące od amerykańskiej strony techniczne działania na rzecz rozszerzenia bezwizowego programu. Stwierdził także, że kroki podjęte w tej sprawie świadczą "o poważnym podejściu do deklaracji prezydenta Baracka Obamy" (źródło: "Rzeczpospolita", 15 września 2011, nr 215), który w grudniu ubiegłego roku powiedział, że postara się o zniesienie wiz dla Polaków do końca swojej kadencji.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Obiecanki cacanki. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jednak rzuca :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.