Facebook Google+ Twitter

W 2012 roku wiosna przyszła 20 marca...

W związku z rokiem przestępnym pierwszy dzień wiosny wypada kalendarzowo dzień wcześniej, a nie jak zwykle 21 marca. Pierwsze zabiegi odpędzenia zimy i powitania wiosny podjęto jednak w Warszawie już 18 marca przy okazji "Stołecznego Marszu Powitania Wiosny".

Święta powitania wiosny mają długotrwałą tradycję na całym świecie. Towarzyszy im zazwyczaj wesoła zabawa oraz rytuały mające na celu odpędzenie zimowych mrozów i zapewnienie pomyślności w dalszej części roku. Nie inaczej jest u Słowian - zwyczaje i obrzędy związane z przepędzeniem zimy i powitaniem wiosny, w naszym kręgu kulturowym najczęściej określane jest pod wspólnym mianem Jarego Święta.

Jak to przebiegało w Warszawie 18 marca przekonać się można z krótkiej relacji ze Stołecznego Marszu Powitania Wiosny udostępnionej przez Kronika.waw.pl:


O obchodach wspomniała też Telewizja Polska w Kurierze Warszawskim. Zapraszamy również do fotogalerii relacjonujących marsz, wskazywanych ze strony internetowej organizatora... A wszystkich zainteresowanych na kolejne obchody w przyszłym roku.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I bardzo dobrze - zima skryje w dalekiej północy. Klangor słychać już wszędzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.