Facebook Google+ Twitter

W 2012 roku z mapy Polski znikną nazwy kilku miejscowości

Nowy 2012 rok powitamy z nowymi życiowymi postanowieniami, wyzwaniami, planami, a także porządkowaną po raz kolejny mapą Polski. Znikną z niej nazwy wielu miejscowości, pojawią się za to nowe.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ogłosiło, że 1 stycznia 2012 roku zmieni dotychczasową nazwę 77 miejscowości, z czego dziewięć otrzyma je po raz pierwszy. Nazwy kolejnych 70 przejdą do historii. Dotyczy to 65 gmin i 57 powiatów w 15 województwach.

Liczne były propozycje zmian nadsyłane corocznie do Ministerstwa Administracji i Spraw Wewnętrznych, co można tłumaczyć chęcią uporządkowania, ale i koniecznością tworzenia nowych jednostek osadniczych np. po byłych PGR. Za niepokojące zjawisko nowe Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uznało likwidowanie kolonii, przysiółków i włączanie ich do pobliskich wsi.

Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, wchodząca w skład
MAiC, stara się panować nad sytuacją i niekiedy przeciwstawia
się oddolnym pomysłom, opiniując negatywnie propozycje likwidacji nazw (szczególnie starych, ze średniowiecznym rodowodem) bądź proponując przekształcenie określenia charakteru takiej osady, kolonii czy przysiółka w "część wsi", z jednoczesnym utrzymaniem istniejącej nazwy urzędowej. Z dorocznego rozporządzenia Ministerstwa wynika, że najwięcej korekt mapy dokonanych zostanie w gminie Choceń w powiecie włocławskim, woj. kujawsko-pomorskie.

Zapytaliśmy wójta mgr. Romana Nowakowskiego, co te zmiany oznaczają dla niego, jak i dla mieszkańców miejscowości, których już nie będzie na nowej mapie. Oto, co wójt odpowiedział Wiadomościom24:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Anna Chrom
  • Anna Chrom
  • 26.12.2011 16:38

Jak uporządkują w roku 2012 to jakie zmiany wprowadzą w następnym?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.