Facebook Google+ Twitter

W 2013 roku Berlin przypomina o terrorze narodowych socjalistów

Dwie rocznice: przejęcie władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu oraz "Kryształowa Noc" w listopadzie zostały wybrane jako klamry spinające kolejny tematyczny rok w Berlinie.

Logo z tematem roku 2013 w Berlinie / Fot. copyright Kulturprojekte Berlin GmbH30 stycznia 2013 roku przypada 80-ta rocznica zdobycia władzy przez Adolfa Hitlera. Po pożarze Reichstagu w lutym 1933 roku, poprzez zastraszenie i eliminację przeciwników w opozycji, doprowadził on do przyjęcia przez parlament ustawy, która dawała mu pełną moc ustawodawczą. Rozpoczął się dwunastoletni okres nazistowskiej dyktatury.

W rządzie Adolfa Hitlera stanowisko ministra propagandy i oświecenia publicznego objął Joseph Goebels. Wszystkie instytucje i organizacje zostały zlikwidowane lub przekształcone tak, aby ich misje i zadania były całkowicie zgodne z programem partii. Na wyjątki i odstępstwa nie było już miejsca. Nastąpiła dewastacja i rozpad berlińskiego świata kultury, nauki i polityki, który do początku lat trzydziestych XX wieku cechowała różnorodność, wielonarodowość i swoboda. Tą sytuację określa temat roku: "Zerstörte Vielfalt", czyli dosłownie zniszczona różnorodność.

Na 2013 rok przypada również 75-ta rocznica "Kryształowej Nocy", podczas której podpalano synagogi i niszczono żydowskie sklepy oraz domy towarowe (9/10 listopad 1938). Już wcześniej bojkoty, szykany i naciski skłoniły wielu do emigracji. Hitlerowskie Niemcy opuścili wówczas znani muzycy, artyści, pisarze i naukowcy. Metropolia, do rozwoju której od wieków przyczyniali się emigranci, została "ujednolicona" i podporządkowana zgodnie z wytycznymi nazistów.

Wystawa w Niemieckim Muzeum Historycznym / Fot. Jakob Hoff, copyright Kulturprojekte BerlinKoordynacją projektów w ramach tematycznego roku zajmuje się stowarzyszenie Kulturprojekte Berlin. Ich ilość może przytłoczyć. Pewne pojęcie o podejściu do tematu może dać centralna wystawa, która od 31 stycznia będzie dostępna w Niemieckim Muzeum Historycznym (Unter den Linden 2). Wstęp jest bezpłatny, a ekspozycja prezentuje ponad 40 wybranych projektów, które powstały zarówno z prywatnych inicjatyw jak i tych, zorganizowanych przez muzea czy miejsca pamięci. Dziesiątki wystaw, koncertów, odczytów, przedstawień, warsztatów, pokazów filmów czy audycji - z pełnym programem można zapoznać się na stronie www.berlin.de/2013

Wystawa z biografiami 200 wybranych postaci pod Bramą Brandenburską (Porträt-Ausstellung) / Fot. Christian Kielmann, copyright KPBOrganizatorzy nie poprzestali tylko na tej wystawie. W całym mieście z końcem stycznia ustawione zostały kilkumetrowe, podświetlane nocą kolumny z historycznymi informacjami. Pod Bramą Brandenburską (później planowo na Lustgarten) przedstawiono biografie ponad 200 postaci, których nietuzinkowe działania składały się na kulturową, artystyczną, sportową i zawodową różnorodność Berlina (Porträt-Ausstellung). Błyskotliwe kariery wielu z tych ludzi zostały gwałtownie przerwane lub załamane z powodu trudności na emigracji. O nich przede wszystkim jest ta wystawa, choć nie brakuje informacji i o ludziach sukcesu, takich jak Albert Einstein czy Marlene Dietrich.

Kolejne kolumny, które zostaną rozstawione w późniejszym czasie, przybliżą z kolei 11 aspektów z historii Berlina pod rządami narodowych socjalistów (Stadtmarkierungen). Ich miejsca nie będą przypadkowe, a znajdą się one między innymi na Placu Poczdamskim, przy Stadionie Olimpia, czy byłym lotnisku Tempelhof. Dodatkowe informacje udostępnią również partnerzy projektów na kolumnach zlokalizowanych przy ich placówkach.

Plac Poczdamski podczas Festiwalu Świateł w 2011 roku / Fot. Joanna CzuprynaWybór tematu roku nie oznacza jednak, że nasza wycieczka do Berlina skończy się na przypominaniu za każdym rogiem o ponurej historii miasta, jaka stała się jego udziałem w latach 1933 - 1945. Dla zainteresowanych może być to okazja do pogłębiania wiedzy i poznania faktów oraz miejsc, przedstawionych tylko w specjalistycznych przewodnikach. Dla innych zrozumiały akcent w krajobrazie miasta, które jak co roku ma do zaoferowania szereg innych, ciekawych imprez, by wspomnieć tylko Długą Noc Muzeów (16.03 i 31.08), Festiwal Kultur Świata (17-20.05) czy Festiwal Świateł (9-20.10).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję i również pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe ... pozdrawiam p. Joanno

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.