Facebook Google+ Twitter

W 2014 roku połowę bezrobotnych będą stanowić młodzi?

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK) szacuje, że w 2014 roku z powodu sytuacji gospodarczej połowę ludzi bezrobotnych będą stanowić osoby poniżej 34. roku życia. Bezrobocie ma natomiast przekroczyć barierę 14 procent.

Według analityków PSZK średnia stopa bezrobocia w 2013 roku wynosiła 13,6%. Podkreślają jednak, że wskaźnik ten w przyszłym roku prawdopodobnie przekroczy 14%. - Biorąc pod uwagę niekorzystne uwarunkowania gospodarcze, liczbę osób wchodzących na rynek pracy, zwolnienia grupowe, nowe regulacje dotyczące umów oraz niski przyrost PKB i nakładów inwestycyjnych, w 2014 roku może ono przekroczyć nawet 14 proc. - czytamy w raporcie.

Zdaniem specjalistów najbardziej poszkodowaną grupą będą osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Wśród młodych ludzi do 24. roku życia bezrobocie będzie się wahać na poziomie 19,2%. Natomiast między 25. a 34. rokiem - 29,5%. Oznacza to, że niemal 50% osób niepracujących to ludzie w przedziale wiekowym 18-34 lata.

Stowarzyszenie zaznacza, że problem wysokiego bezrobocia wśród młodych ludzi dotyczy obywateli całej Unii Europejskiej. - Na walkę z bezrobociem młodych Unia chce przeznaczyć 8 mld euro. Ułatwienie młodym wejścia na rynek pracy ma się odbyć poprzez zapewnianie im pożyczek na preferencyjnych warunkach, czasowych dopłat do pensji, staży w firmach, czy programów wspierających rozpoczęcie kariery zawodowej. - napisano w raporcie.

W przyszłym roku ważną rolę mają odegrać biura pośrednictwa pracy. PSZK ostrzega jednak, że z przyczyn mentalnych i systemowych odpowiednie reformy mogą nie przynieść w Polsce efektów. Problemem jest także brak współpracy przedsiębiorców z jednostkami edukacyjnymi oraz niska jakość staży i praktyk. W związku z tym Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie norm jakości staży wszystkim krajom należącym do Unii.

Źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Zielona Wyspa , szczawiem porośnięta. Młodzi uwierzyli Tuskowi a teraz się burzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda że Pan Palikowski nie umieścił swoich przemyśleń na oficjalnej stronie PSZK .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest to źródło PAPowskie, raport czytał redaktor agencji oraz rozmawiał z prezesem PSZK Piotrem Palikowskim. Co najwyżej mogę podać link do artykułu na pap.pl, gdzie są zamieszczone także cytaty z rozmowy w/w osobą.

http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=gospodarka&idNewsComp=137045&filename=&idnews=140356&data=&status=biezace&_CheckSum=1876805828

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mogę poprosić link do oryginalnego tekstu ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polityka UE wobec krajów takich jak Polska przypomina, politykę dawnych właścicieli kolonii w Afryce, którzy "zwrócili" wolność wcześniej podbitym narodom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tu prawda jest też taka, że wielu pracodawców woli, by pracownik przyszedł na wiecej godzin (ma wykazywaną minimalną, a reszte dostaje w kopercie), zamiast stworzyć drugie stanowisko. W każdym razie problem nie tylko leży po stronie pracodawców, bo od czegoś jest w końcu Tusk i jego rząd, by ułatwić oraz zmniejszyć koszty zatrudnienia.

Co do funduszy unijnych to cienko to widzę, bo w mijającej właśnie perspektywie kasa płynęła na durnowate szkolenia, w których organizatorzy (prywatne firmy) przejadały pieniądze w drogich hotelach - np. projekty dla nauczycieli, podczas których zamiast przez profesorów nauczani byli przez "fachowców" od coachingu etc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedną tysięczną unijnej fantazji powinno się przeznaczyć na badania okresowe (psychotesty i takie tam) dla pracowników urzędów pracy. No, chyba że policja będzie protestować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny sukces Tuska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Na walkę z bezrobociem młodych Unia chce przeznaczyć 8 mld euro" - co najmniej tyle pieniędzy UE planuje wywalić w błoto!

Sama konstrukcja myślenia w "walce z bezrobociem" jest tyle samo warta, co nawoływanie do "walki" o równość w ujęciu komunistycznym, zlikwidowanie biedy czy równe "traktowanie" płci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.