Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16106 miejsce

W 2020 roku studia będą dostępne tylko na uczelniach publicznych?

Tak zakłada czarny scenariusz w związku z niżem demograficznym, który szczególnie może dotknąć niepublicznych uczelni. Przewiduje się, że już w 2020 roku studentów może być tak mało, że wszyscy zmieszczą się na uczelniach publicznych.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Original uploader was Gorczes at pl.wikipedia, GNU1,2Niż demograficzny jest największym kłopotem dla uczelni prywatnych znajdujących się poza dużymi ośrodkami akademickimi. To właśnie do mniejszych ośrodków akademickich niż dotrze w pierwszej kolejności. Wydaje się, że złote czasy dla uczelni niepublicznych minęły.

W listopadzie 2010r. jak podaje Gazeta Wyborcza na uczelniach niepublicznych studiowało ponad 580 tys. osób - blisko 32 proc. wszystkich studentów. Uczelnie starają się otwierać coraz to ciekawsze kierunki, aby zachęcić młodych ludzi do studiowania. Prywatne szkoły wyższe starają się pozyskiwać także studentów z zagranicy. Np. Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera tegoroczną rekrutację planuje rozszerzyć na inne kraje, m.in. Ukrainę i Chiny.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego twierdzi, że najlepsze prywatne uczelnie poradzą sobie z niżem demograficznym. Rzecznik resortu nauki pytany o sytuację uczelni niepublicznych wobec niżu demograficznego odpowiada, że przetrwanie kryzysu zależeć będzie od kompetencji władz i kadry uczelni niepublicznych.

Najlepszym okresem dla prywatnych szkół wyższych były lata 2005-2006. Wtedy to studiowało na nich prawie 2 mln. osób (bez studentów z zagranicy). W latach 2008-20 liczba studentów zmniejszy się o około 1,5 mln.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Basia
  • Basia
  • 15.02.2012 14:54

Przeczytajcie sobie artykuł "Wyższa Szkoła... Zarabiania??" www.rogalinski.com.pl/polska/wyzsza-szkola-zarabiania/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.