Facebook Google+ Twitter

W Afganistanie otwieranych jest coraz więcej szkół

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-27 08:48

Mimo toczącej się wojny z talibami, w Afganistanie otwieranych jest coraz więcej szkół. Według danych afgańskiego Ministerstwa Edukacji, w ciągu ostatnich trzech miesięcy ponownie uruchomiono aż 81 zamkniętych wcześniej szkół, które znajdują się w najbardziej niebezpiecznych prowincjach na południu kraju. Chodzi głównie o prowincje Kandahar, Helmand i Uruzgan.

Urzędnicy Ministerstwa Edukacji policzyli, że od początku roku do szkół na południu Afganistanu wróciło niemal 50 tysięcy dzieci. To duży sukces, bo przez ostatnie lata talibowie systematycznie palili i niszczyli wybudowane przez Amerykanów szkoły. Sprzeciwiali się bowiem edukacji dziewcząt.

Ministerstwo Edukacji twierdzi, że placówki udało się ponownie uruchomić dzięki żmudnym negocjacjom ze starszyznami plemiennymi z poszczególnych wiosek, a nawet z grupami rebeliantów, którzy zagwarantowali dzieciom i nauczycielom nietykalność.

Na południu Afganistanu zamkniętych wciąż pozostaje niemal 600 szkół. Urzędnicy z Kabulu zapewniają jednak, że toczą się negocjacje w sprawie otwarcia kolejnych placówek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.