Facebook Google+ Twitter

W Afganistanie powstał pierwszy park narodowy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-05 14:36

Park uroczyście otwarto w Bamjan, jednym z najpiękniejszych i najbardziej bezpiecznych miejsc w ogarniętym wojną kraju. To właśnie tam znajdowały się starożytne posągi Buddów, zniszczone przez talibów. Tam też można zobaczyć słynne afgańskie jeziora w Band-e-Amir.

Sześć krystalicznie czystych jezior otoczonych skałami to główny punkt pierwszego w Afganistanie parku narodowego. - Jeśli spojrzysz na to piękno, będzie to poezja dla twoich oczu, umysłu i duszy - zachwala były afgański książę Mustafa Zahir. Drugie ważne miejsce to Bamjan, gdzie jeszcze 8 lat temu można było zobaczyć pochodzące z pierwszych wieków naszej ery posągi Buddów. W latach 70. do tych miejsc przyjeżdżali turyści z całego świata. W Bamjan zatrzymywali się też alpiniści, jadący zdobywać Hindukusz. Ale kolejne wojny zatrzymały turystów, a w 2001 roku talibowie wysadzili starożytne posągi w powietrze.

Od dwóch lat figury są odnawiane, a miejscowe władze myślą, jak na powrót sprowadzić tu wycieczki. - Przyjedźcie tutaj i cieszcie się życiem i tym miejscem - zachęca gubernator Bamjan Habiba Sarabi. Mieszkańcy wierzą, że utworzenie parku narodowego pomoże przyciągnąć turystów, którzy zostawią tu pieniądze. Problem w tym, że do Bamjan z Kabulu górską drogą jedzie się 10 godzin. Dlatego Amerykanie chcą wybudować nową, asfaltową drogę ze stolicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.