Facebook Google+ Twitter

W Afganistanie pożegnano polskiego sapera zabitego przez rebeliantów

21 sierpnia wczesnym rankiem w polskiej bazie wojskowej Ghazni w Afganistanie zakończyła się uroczystość pożegnalna zabitego przez rebeliantów sapera Szymona Sitarczuka. Polski żołnierz wraca do stron ojczystych.

Dzień wcześniej w bazie w intencji zmarłego odbyła się msza święta.

Teraz ciało 28-letniego sapera zostało złożone do pożegnalnego transportu. W kondukcie uczestniczyli jego przełożeni i koledzy zmarłego z 1. Brzeskiej Brygady Saperów, w składzie której służył zabity żołnierz.

- Nie zdążyłem Ci pogratulować honorowego wyróżnienia ISAF – rzekł w mowie pożegnalnej dowódca IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, gen. Sławomir Wojciechowski. - Dziś mówię Ci, że dla nas jesteś i pozostaniesz Hero of Battle.

W pożegnalnej uroczystości st. szer. Sitarczuka - „Sitara”, który pośmiertnie został awansowany do stopnia sierżanta oraz oznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego – towarzyszyły ponadto słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Jednym z najważniejszych środków zaoszczędzenia krwi i ofiar na wojnie jest praca sapera. Gdy jest celowa i ofiarna”.

Saper Sitarczuk zginął w czwartek 18 sierpnia w trakcie sprawdzania podejrzanego terenu w północnej części prowincji Ghazni. Wówczas to zostało zdetonowane przez rebeliantów improwizowane urządzenie wybuchowe IED. Śmierć na miejscu poniósł st. szeregowy, zaś inny polski żołnierz oraz dwóch afgańskich policjantów odniosło rany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ciekawy
  • ciekawy
  • 22.08.2011 11:16

Zawsze najlepiej "poinformowany", znowu Pan sciagnął informacje od kogoś i przerobił jako własną??? Mistrz plagiatu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czarny oleander
  • czarny oleander
  • 22.08.2011 09:13

Ze swoją twórczością nie powinien Pan wychylać się poza granice własnej zagrody we wsi Książ Śląski. Podając do szerokiej wiadomości takie ważne wydarzenia wypadałoby mieć "warsztat". Niech Pan zastanowi się nad znaczeniem chociażby takiego zbitku "główny trzon". Użyte określenia: "te wyróżnienie i te ostanie uwolnienie" dopełniają oceny całości Pańskiej twórczości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.