Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25895 miejsce

W Anielinie powołano „Komitet Renowacji Szańca Majora Hubala”

Anielin koło Opoczna - miejsce śmierci bohaterskiego majora Hubala, który poległ tutaj 30 kwietnia 1940 roku. Od czasu jego śmierci minęło już ponad 70 lat. Pamięć o nim jest wciąż żywa.

Anielin koło Opoczna - szaniec majora Hubala (stan obecny). / Fot. Łukasz KsytaOd momentu wybudowania szańca majora Hubala w Anielinie koło Opoczna, według projektu śp. prof. Wiesława Śniadeckiego, minęło już ponad 35 lat. W tym czasie był on narażony na naturalną degradację, akty wandalizmu, kradzieże itp., co w pewnym stopniu spowodowało, że jego wygląd odbiega od pomysłu twórcy. Jego obecny stan techniczny i wizualny wymaga natychmiastowych i zdecydowanych działań zmierzających do naprawienia powstałych uszkodzeń i przywrócenie jego pierwotnego wyglądu.

W dniu 27 maja 2013 r. na spotkaniu grupy inicjatywnej w składzie: Marek Ksyta – Starosta Opoczyński, Henryk Sobierajski – wnuk majora Hubala, ppłk Marcin Budzyński – dowódca 25. batalionu dowodzenia w Tomaszowie Mazowieckim, Wiesław Turek – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Opocznie oraz redaktorów strony www.majorhubal.pl: Andrzeja Dyszyńskiego i Łukasza Ksyta, została podjęta decyzja o powołaniu „Komitetu Renowacji Szańca Majora Hubala” w Anielinie koło Opoczna.

Głównym zadaniem powołanego komitetu, będzie przygotowanie niezbędnej dokumentacji i uzyskaniu stosownych pozwoleń na przeprowadzenia prac renowacyjnych szańca a także zgromadzenie środków finansowych potrzebnych by ten cel zrealizować. Uznano również, że w najbliższym sąsiedztwie szańca powinna stanąć tzw. „ściana pamięci”, na którą zostaną przeniesione aktualnie znajdujące się w szańcu tablice Hubalczyków oraz osób zasłużonych dla Oddziału Wydzielonego WP majora Hubala. W przyszłości, na tej ścianie pamięci będą umieszczane kolejne tablice upamiętniające żołnierzy OWWP mjr. Hubala i współpracowników oddziału.

Zebrani jednogłośnie wybrali Marka Ksyta – Starostę Opoczyńskiego na przewodniczącego komitetu. Postanowiono również zaprosić do składu komitetu płk. Mariana Zacha – wiceprezesa środowiska Hubalczyków, Honorowego Hubalczyka oraz Kustosza Tradycji i Chwały Oręża Polskiego oraz Tadeusza Krepsa – prezesa Stowarzyszenia „Rodzin Westerplatczyków i Hubalczyków”, „Misja Pojednania” a także Mieczysława Stępnia – wójta gminy Poświętne.

Skład komitetu:

Marek Ksyta – Starosta Opoczyński (przewodniczący),
Henryk Sobierajski – wnuk majora Hubala,
Mieczysław Stępień – wójt gminy Poświętne,
płk Marian Zach – wiceprezes środowiska Hubalczyków,
ppłk Marcin Budzyński – d-ca 25. batalionu dowodzenia -Tomaszów Maz.,
Tadeusz Kreps – prezes Stowarzyszenia „Rodzin Westerplatczyków i Hubalczyków”, „Misja Pojednania”,
Wiesław Turek – przedstawiciel Powiatu Opoczyńskiego,
Andrzej Dyszyński – redaktor strony www.majorhubal.pl,
Łukasz Ksyta – redaktor strony www.majorhubal.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.