Facebook Google+ Twitter

W aresztach łamane są prawa zatrzymanych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-06 07:40

Wyniki monitoringu policyjnych aresztów Wydziału Kontroli stołecznej policji pokazują, że łamane są tam prawa zatrzymanych- ujawnia "Życie Warszawy".

Dziennik przypomina, że areszty znajdują się w budynkach komisariatów, a umieszczane są w nich osoby zatrzymane za popełnione przestępstwa lub za wykroczenia. Maksymalnie mogą w nich przebywać do 48 godzin - 24 w przypadku wykroczenia. W tej chwili w garnizonie stołecznym jest 18 takich miejsc.

Stołeczni mundurowi sprawdzali między innymi legalność zatrzymań, sposób konwojowania i stan techniczny tak zwanych "dołków".

Z kontroli wynika na przykład, że izby zatrzymań mają odrapane ściany i odpadający tynk. W niektórych pokojach medycznych, kuchennych i łazienkach nie zainstalowano nawet... alarmu.

W pomieszczeniach dla zatrzymanych policjanci natknęli się też na zbyt ostre listwy wykończeniowe płytek, co mogło ułatwiać samookaleczenia przebywającym tam osadzonym. Niebezpieczne były też ławy i siedziska, które . zostały umieszczone na metalowych nogach, choć - zgodnie z policyjnymi przepisami - powinny być drewniane.
Kontrolerzy odkryli też poważniejsze naruszenia prawa - i tak udokumentowali między innymi kilkanaście przypadków samowolnego przedłużenia przez policjantów czasu zatrzymania osadzonego.

Kolejnym naruszeniem prawa, na jaki trafili inspektorzy KSP, był fakt, że policjanci nie do wszystkich cudzoziemców wzywali tłumaczy. Poza tym w dokumentacji panował bałagan, kilkaset protokołów zatrzymania nie było prawidłowo wypełnionych. Brakowało na nich podpisów zatrzymanych, informacji o przyczynach zatrzymania oraz kwalifikacji prawnej popełnionego czynu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.