Facebook Google+ Twitter

W bajkowym świecie Bolka i Lolka

Kto z nas nie zna Reksia, Bolka i Lolka czy profesora Baltazara Gąbki? Najbardziej "kultowe" polskie kreskówki powstały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Wytwórnia obchodzi w tym roku 65. urodziny.

Sonda

Który z filmów dla dzieci wyprodukowanych w SFR w Bielsku Białej lubicie najbardziej?

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej zaprasza zwiedzających do poznania kulisów powstawania kultowych kreskówek / Fot. fot. Anna KołodziejczykJubileusz to okazja do poznania historii Studia, autorów jego sukcesu oraz aktualnych przedsięwzięć i planów instytucji. To również sposobność, by zajrzeć za kulisy powstawania bajkowego świata...

Początki i autorzy sukcesu
Wszystko zaczęło się od założonego w 1947 roku, przy redakcji "Trybuny Robotniczej", Eksperymentalnego Studia Filmów Rysunkowych. Pierwsze lata funkcjonowania Studia to przede wszystkim zbieranie warsztatowych doświadczeń oraz przeprowadzki - z Katowic do Wisły i wreszcie do Bielska-Białej. Wśród założycieli wytwórni znaleźli się m.in.: Zdzisław Lachur (pierwszy kierownik),Władysław Nehrebecki, Maciej Lachur, Leszek Lorek, Alfred Ledwig, Mieczysław Poznański, Aleksander Rohoziński, Wiktor Sakowicz, Rufin Struzik i Wacław Wajser.

Co ciekawe, początki produkcji wiążą się wyłącznie z filmami dla dorosłych. Pierwszym, który wszedł na ekrany, był "Wilk i niedźwiadki". Studio otrzymało pierwsze w historii polskiej animacji międzynarodowe nagrody. Stało się tak za sprawą filmu "Koziołeczek" w reżyserii debiutującego w Bielsku Lechosława Marszałka, który zdobył główną nagrodę na festiwalu w Karlovych Varach, a potem wyróżnienie w Wenecji.

Zobacz galerię najsłynniejszych kreskówek Studia Filmów Rysunkowych

Na przestrzeni dziesięcioleci przy realizacjach Studia pracowało wielu wybitnych twórców o światowej sławie. W gronie tym znaleźli się znakomici plastycy, jak: Olga Siemaszko , Andrzej Czeczot, Jerzy Flisak, Adam Kilian, Zbigniew Lengren, Eryk Lipiński. Muzykę komponowali między innymi: Waldemar Kazanecki, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Komeda-Trzciński, Stefan Kisielewski, Andrzej Korzyński, Jerzy Wasowski.

Bolek i Lolek pojawiali się nawet w telewizji irańskiej po rewolucji islamskiej – jako jedyna europejska produkcja dopuszczona do emisji w tym kraju. Za rok minie pól wieku odkąd sympatyczni chłopcy goszczą na naszych ekranach. / Fot. fot. Anna KołodziejczykWśród krążących anegdot, związanych z bielską "fabryką bajek", są między innymi te o porywczym charakterze Lechosława Marszałka - jednego z czołowych reżyserów Studia, epizodzie współpracy w latach 80. z amerykańską wytwórnią Hanna-Barbera, czy (już z bliższych nam czasów) o wykorzystaniu wizerunku Bolka i Lolka przez niemieckie organizacje homoseksualne.

Z Bielska wywodzą się dwie inne wytwórnie filmów rysunkowych istniejące w dobie PRL-u: warszawskie Studio Miniatur Filmowych (początkowo filia bielskiej wytwórni) i nieistniejące już krakowskie Studio Filmów Animowanych. Oprócz tej "bielskiej rodziny" funkcjonowały także: łódzki SE-MA-FOR (założony nieco wcześniej niż SFR, specjalizujący się w filmach lalkowych) i wytwórnia poznańska (funkcjonująca od lat 80.).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Rzeczywiście, kiedyś dobranocki były pod znakiem Wytwórni z Bielska. Mam nadzieję, że kolejne pół wieku przyniesie nowe równie popularne i ciekawe filmy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję jubileuszu mojej ulubionej Wytwórni Filmowej! Pozdrawiam serdecznie ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.