Facebook Google+ Twitter

W Baranowiczach na Białorusi wylądowały cztery rosyjskie myśliwce

W ramach porozumienia Rosji i Białorusi, postanowiono uruchomić w bazie lotniczej w białoruskich Baranowiczach, rosyjski pułk lotniczy. Dziś wylądowały 4 pierwsze myśliwce bojowe.

 / Fot. CC, Autor: Alexander MishiNa zachodzie Białorusi, w 61. bazie lotniczej w Baranowiczach w obwodzie brzeskim, wylądowały 4 rosyjskie myśliwce Su-27. Przyjechał też z nimi rosyjski personel techniczny – podał w niedzielę, 8 grudnia, internetowy portal niezależny "Biełorusskije Nowosti". Nie ma na ten temat – jak dotąd – komentarza ministerstwa obrony Białorusi.

Rosyjskie plany rozmieszczenia na Białorusi, pułku wojsk lotniczych, ujawnił oficjalnie w kwietniu 2013 roku Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji. Jak mówił: Mamy nadzieję, że w 2015 roku będzie już tutaj pułk lotniczy. Zaznaczył również, że jeszcze w 2013 roku "planowane jest utworzenie na Białorusi dowództwa lotniczego oraz rozmieszczenie pierwszej, dyżurnej grupy myśliwców bojowych".

Generał Wiktor Bondariew, dowódca sił powietrznych Rosji, poinformował w czerwcu, że na miejsce rosyjskiej bazy lotniczej wybrano Lidę (miasto w obwodzie grodzkim). Nieco później podano, że dyżurna grupa rosyjskich myśliwców będzie stacjonować w Baranowiczach.

Generał Wiktor Bondariew mówił, że uruchomienie rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi jest rezultatem porozumienia międzyrządowego o "wzmocnieniu wojskowego komponentu Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi)". Rosja, będąca członkiem Państwa Związkowego, "jest zobowiązana sformować i mieć tam swoją bazę lotniczą" – podkreślił generał.

Kilka miesięcy temu, plany budowy na Białorusi bazy lotniczej Rosji, krytykowały białoruskie partie i organizacje opozycyjne. Podkreślały, że Białoruś ma zapisany w swojej konstytucji, status państwa neutralnego.

Wylądowanie w 61. bazie lotniczej w Baranowiczach w niedzielę, 8 grudnia, 4 rosyjskich myśliwców Su-27, zbiegło się z nasileniem protestów społeczeństwa i opozycji ukraińskiej, na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Demonstranci domagają się ustąpienia z urzędu prezydenta Wiktora Janukowycza i dymisji rządu - władz, które odmówiły podpisania umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE. Według mediów, w stolicy Ukrainy, w niedzielę odbywa się tzw. Marsz Miliona.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Chwalą się.

en.ria.ru/military_news/20131209/185396200/Russia-Sends-First-Fi ghter-Jets-to-Belarus-Base.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy okazji sprawdziłem dzisiaj doniesienie RIA Novosti, ale Rosjanie nie chwalą się tym, co tam wysłali. W grę wchodzą tylko "suszki" Su-30 albo MiG-29 M, skoro mowa o "myśliwcach wielozadaniowych".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorz Wasiluk Wczoraj 23:32
Su-27 to typ myśliwca tzw. przewagi powietrznej o konstrukcji metalowej (pocz. produkcji 1980).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładny samolot. Podoba mi się. To zdaję się Su-27 z grupy akrobacyjnej Ruskije Witiazi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.