Facebook Google+ Twitter

W Berlinie otwarto wystawę zdjęć z okupowanej Warszawy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-27 22:12

W Berlinie otwarto wystawę zdjęć niemieckich fotoreporterów z okupowanej Warszawy. Ekspozycja „W obiektywie wroga" przedstawia stolicę Polski oczyma fotografów z Kompanii Propagandowych SS i Wehrmachtu.

Wystawa, pokazywana w Warszawie jesienią ubiegłego roku, zawiera chronologicznie zestawione zdjęcia z całego okresu drugiej wojny światowej - od zajęcia Warszawy przez hitlerowców w 1939 r., aż po powstanie warszawskie i zniszczenie stolicy przez Niemców. Zdjęcia pochodzą z archiwum Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w Berlinie oraz Archiwum Federalnego w Koblencji.

Uczestniczący w otwarciu wystawy Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz powiedział, że przekazywanie prawdy historycznej służy polsko-niemieckiemu pojednaniu. A zgromadzone zdjęcia, choć zrobione zostały na potrzeby faszystowskiej propagandy, pokazują prawdziwy obraz hitlerowskich zbrodni. „To przerażające i pouczające zarazem" - stwierdził Borusewicz.

Wiceprzewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse podkreślał, że Niemcy są świadomi odpowiedzialności wynikającej z historii. - Historii nie można cofnąć, ale nie można jej też mylnie interpretować lub pisać na nowo - mówił Thierse.

Wystawę „W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie" można oglądać w Berlinie do początku czerwca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.