Facebook Google+ Twitter

W Berlinie runął kolejny mur - z domina

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-09 21:43

Ponad tysiąc ogromnych kostek domina runęło w centrum stolicy Niemiec, by upamiętnić 20. rocznicę upadku muru berlińskiego. Pierwsze z kostek symbolicznie przewrócili Polacy - były prezydent Lech Wałęsa oraz przewodniczący europarlamentu Jerzy Buzek.

Dwu i półmetrowe, kolorowo pomalowane bloki domina ustawiono na półtorakilometrowym odcinku od gmachu Reichstagu do Placu Poczdamskiego, gdzie dawniej przebiegał mur berliński. Na pierwszej z tych kostek napisano: "Zaczęło się w Polsce". Blok jest poświęcony historii "Solidarności". Przygotowali go polscy uczniowie z jednej z berlińskich szkół.

Pod Reichstagiem pierwszy blok przewrócił Lech Wałęsa razem z byłym premierem Węgier Miklosem Nemethem i młodymi ludźmi z obu krajów. Z kolei na Placu Poczdamskim uczynił to Jerzy Buzek wspólnie z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Inscenizacja ta była centralnym punktem obchodów. Bierze w niej udział wielu szefów państw i rządów.

Wcześniej pod Bramą Brandenburską przemówienie wygłosili kanclerz Angela Merkel, prezydenci Rosji i Francji, premier Wielkiej Brytanii oraz szefowa dyplomacji USA. W uroczystości wzięli też udział architekci zjednoczenia Niemiec - były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow i ówczesny minister spraw zagranicznych RFN, a potem zjednoczonych Niemiec Hans-Dietrich Genscher. Wśród gości obchodów jest także premier Donald Tusk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.