Facebook Google+ Twitter

W Białymstoku stanął pomnik upamiętniający tragedię smoleńską

W niedzielę w kosciele św. Rocha w Białymstoku odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawiał arcybiskup Edward Ozorowski.

Poświęcony pomnik / Fot. Łukasz RoszkowskiPrzed nabożeństwem zostały odczytane nazwiska wszystkich poległych 10 kwietnia, wśród nich było czworo białostoczan. Podczas homilii padły mocne słowa pod adresem rządzących – Przez ponad siedemdziesiąt lat w Smoleńsku nie można było postawić krzyża. Po katastrofie dalej nie można tego uczynić – powiedział do licznie zgromadzonych wiernych Ozorowski. Wspominał on także wizytę Lecha Kaczyńskiego w Drohiczynie.

Po uroczystościach kościelnych przed świątynią został poświęcony pomnik upamiętniający ofiary tej katastrofy. Przed nim służby mundurowe i harcerze zaciągnęli wartę honorową, a przedstawiciele władz państwowych i samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze. Została również oddana salwa honorowa. W uroczystości tej uczestniczyło kilkuset mieszkańców. Na placu pojawiły się również osoby z transparentami. Na jednym z nich widniał napis „ Dlaczego Rosjanie nie chcą oddać czarnych skrzynek?” – Pojawiliśmy się tutaj, ponieważ chcemy, aby prawda ujrzała / Fot. Łukasz Roszkowski światło dzienne – powiedział Marcin Pietka ze stowarzyszenia Koliber. Zapytany o to, kiedy jego zdaniem Polacy dowiedzą się o przyczynach katastrofy, mówi: - Myślę, że będzie to wcześniej niż za kilkadziesiąt lat, ponieważ pracuje nad tym komisja Macierewicza – stwierdził Pietka.

Stowarzyszenie to razem z porozumieniem "Smoleńsk - chcemy prawdy", prowadzi akcję pod hasłem „Witamy czerwonego niedźwiedzia”. Przedstawiane są w niej zarzuty wobec działań władz państwowych i większości „ mediów głównego nurtu zarówno po stronie polskiej jak i rosyjskiej, które są prowadzone na szkodę interesu naszego kraju”.

Według niektórych osób, które były zebrane na tej uroczystości, działania tej organizacji są polityczne i mają na celu zebranie wśród starszych osób pieniędzy, które pozwolą im dalej funkcjonować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.