Facebook Google+ Twitter

W Bieszczadach trwa zlot polskich pilotek

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-12 20:53

W Bieszczadach odbywa się tegoroczny jedenasty już Sabat, czyli zlot pilotek polskich. Uczestniczy w nim niemal dziewięćdziesiąt pań, te które latają od dziesięcioleci i adeptki sztuki.

Organizatorką zjazdu jest Barbara Prinke Kusiba, pilot szybowcowy i samolotowy z Krosna, która przypomina, że pierwszą czarownicą w Polsce była nieżyjąca już Pelagia Majewska, najbardziej utytułowana polska szybowniczka. Jak wyjaśnia Kusiba na każdym Sabacie odbywa sie pasowanie młodych pilotek na czarownice.

Pilotki polskie osiągały od okresu międzywojennego światowe sukcesy zarówno w sportach szybowcowych, jak i w lataniu samolotami zawodowo. Na zlot przyjechała między innymi Adela Dankowska, która jako piąta kobieta na świecie zdobyła Medal Lilienthala czyli najwyższe odznaczenie w lotnictwie. Dankowska podkreśla, że szybownictwo to sport dla ludzi cierpliwych ponieważ na wyniki sportowe czekać trzeba czasem wiele lat.

Pilotki swój "sabat" odprawiają w Bezmiechowej, gdzie w okresie międzywojennym powstała Akademia Szybowcowa. Jutro, do tego nieformalnego stowarzyszenia , zostaną przyjęte nowe polskie pilotki. Panie między innymi będą musiały udowodnić, że potrafią latać ... nawet na miotle. Sabat zakończy się w niedzielę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.