Facebook Google+ Twitter

W Birmingham odnaleziono Koran sprzed 1370 lat

W Birmingham odnaleziono fragmenty świętej księgi islamu o rodowodzie sprzed co najmniej 1370 lat. Karty Koranu pozostawały nierozpoznane w uniwersyteckiej bibliotece przez prawie pół wieku.

Zdjęcie ilustracyjne. https://flic.kr/p/rBhT / Fot. crystalina/CC BY 2.0Datowanie metodą radiowęglową wykazało, że odnalezione fragmenty Koranu powstały najpóźniej w 645 r. n.e., czyli niewiele ponad dekadę po śmierci proroka Mahometa. Prof. David Thomas z Uniwersytetu Birmingham uważa, że mogły one zostać spisane przez osobę, która miała informacje „z pierwszej ręki”, czyli od samego Proroka. Dyrektor uczelni od zbiorów specjalnych, Susan Worrall, przyznała, że naukowcy „w najśmielszych snach” nie spodziewali się, że znaleziony egzemplarz okaże się tak stary.

Rękopis do tej pory był znajdował się w kolekcji innych ksiąg i dokumentów z Bliskiego Wschodu. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim wykazały, że fragmenty, które zapisano na skórze owiec lub kóz z 95% prawdopodobieństwem powstały w okresie między 568 a 645 r. n.e., co czyni je być może najstarszym zachowanym tekstem Koranu. Są one zapisane pismem Hidżazi, wczesną formą pisemną języka arabskiego.

Czytaj także: Świętokrzyski Sztetl - synagoga w Chmielniku. Przeszłość przypomniana w głosach i hologramach


Miejscowa mniejszość muzułmańska jest zachwycona odkryciem. Władze uniwersytetu zapowiedziały, że manuskrypt będzie wystawiony na widok publiczny.

Maciej Deja (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A czy może być bardziej "stary" zapis Koranu? Więc może - najstarszy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.