Facebook Google+ Twitter

W Borach Tucholskich powstanie Muzeum Mitologii Słowiańskiej? Pomysłodawcy chcą pokazać ślady słowiańskiej mitologii

Muzeum Mitologii Słowiańskiej ma być pierwszą w Polsce i Europie placówką, która w sposób merytoryczny i atrakcyjny opowiadać będzie o zachowanych śladach słowiańskiej mitologii.

 / Fot. materiały prasowe (aip)Pomysłodawcy Muzeum Mitologii Słowiańskiej chcą popularyzować wiedzę o wierzeniach Słowian. - Pokażmy światu wszystkie twarze Światowida! - apelują o wsparcie pomysłodawcy Muzeum Mitologii Słowiańskiej i proszą o wsparcie projektu. Niekomercyjnego, bo jego celem jest edukacja historyczno-kulturalna poprzez atrakcyjne ekspozycje, fachowe wydawnictwa i ciekawe lekcje muzealne.

Pomysł powołania muzeum kiełkował wśród członków Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Wspólna Ziemia” z Chojnic od kilku lat, ale oficjalnie został ogłoszony na początku tego roku. Ma to być pierwsza w Polsce i Europie placówka muzealna, która w sposób merytoryczny i atrakcyjny opowiadać będzie o zachowanych śladach słowiańskiej mitologii. - Obecnie szukamy miejsca dla ulokowania muzeum, najlepiej na południu Borów Tucholskich - wyjaśnia nam Radosław Sawickize stowarzyszenia. - Nasze muzeum w założeniu ma być atrakcyjnym produktem turystycznym i jego obecność przekładałaby się na promocję współpracującej z nami gminy.

Muzeum ma liczyć co najmniej 300 metrów kwadratowych powierzchni. Nie będzie to placówka z gablotami i kapciami na nogach zwiedzających - zakładają pomysłodawcy - ale miejsce żywe i niepowtarzalne, które w atrakcyjny dla odbiorcy sposób przekaże wiedzę o przedchrześcijańskiej kulturze duchowej Słowian. W muzeum eksponowane będą nie tylko wierne kopie nielicznych zachowanych zabytków archeologicznych, związanych z wierzeniami naszych przodków. Pokazywane będą też ślady słowiańskiej mitologii, utrwalone we współczesnych dziełach plastycznych, muzycznych czy literackich. - Nie będziemy unikali także wskazywania okruchów dawnych wierzeń, przemyconych do dzisiejszej masowej kultury - dodają pomysłodawcy. - Zatem obok kopii Światowida ze Zbrucza, w muzeum będzie też miejsce na reprodukcje inspirowanych mitologią słowiańską grafik Iwana Bilibina czy na plansze z popkulturowych komiksów z Babą Jagą w jednej z ról.
Liczą na wsparcie nie tylko „lajkami”

Największym wyzwaniem dla autorów pomysłu Muzeum Mitologii Słowiańskiej będzie znalezienie źródeł sfinansowania projektu. Sporych nakładów finansowych będzie wymagać nie tylko remont i adaptacja pomieszczeń placówki, ale także opracowanie koncepcji merytorycznej muzeum, zakup i montaż eksponatów oraz kampania promocyjna. Na szczęście część tych działań można sfinansować z dotacji unijnych i krajowych, na które konkursy ruszą jeszcze w połowie tego roku. - Liczymy też na wsparcie osób, którym podoba się idea naszego muzeum - dodaje Radosław Sawicki.

Przemysław Zieliński (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Super pomysł!
Czyżby pomysłodawcy rzeczywiście napisali "Światowida"? Przecież to niepoprawna nazwa tego "mniej wartościowego Boga"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.