Facebook Google+ Twitter

W Brukseli rozpętała się wojna o pieniądze. Polska przeciw cięciom

Rada Unii Europejskiej znacząco zredukowała unijny budżet na 2013 r. W stosunku do propozycji Komisji Europejskiej obcięła środki aż o 5 mld euro. Polska protestuje, bo może zabraknąć pieniędzy na projekty, a 2013 r. to ostatni rok budżetu 2007-2013.

 / Fot. Alina Zienowicz/wikimedia/CC-BY-SADecyzja Rady UE będzie rekomendacją dla Parlamentu Europejskiego, który jesienią uchwali unijny budżet na 2013 r. Gdyby propozycje Rady przeszły, oznaczałoby to wzrost budżetu jedynie o 2,7 proc, wydatków prorozwojowych tylko o 1,7 proc., a więc mniej niż wynosi inflacja. Cięcia dotyczyłyby głównie funduszy spójności i konkurencyjności, które obejmują m.in. wydatki na rozwój, wzrost zatrudnienia i wspieranie konkurencyjności.

Wielka Brytania, Szwecja i Holandia były przeciwne uchwale, gdyż domagały się jeszcze większych cięć. Francja, Niemcy i Finlandia przyjęły odrębne stanowisko, uważając że przyjęty budżet to absolutne maksimum. Polska wraz z Rumunią, Węgrami i Estonią również przyjęły oddzielną deklarację, twierdząc z kolei, że uchwalony budżet to minimum i punkt wyjścia do dalszych negocjacji, informuje www.dziennik.pl.

Swoje niezadowolenie ze stanowiska przyjętego prze Radę UE wyraził komisarz ds. budżetu KE Janusz Lewandowski. Przypomniał, iż nie dalej jak w czerwcu przywódcy państw Unii przyjęli "Pakt na Rzecz Wzrostu i Zatrudnienia", a dwa tygodnie później wzywają do cięć w tym samym obszarze działań. Według Lewandowskiego, a także Komisji Europejskiej i niektórych europosłów w 2013 r., kończącym wieloletnie projekty, może zabraknąć środków na ich zrealizowanie. Tymczasem Komisja Europejska jest prawnie zobowiązana do zapłaty wszystkich faktur. Sytuacja ta może być groźna, szczególnie dla państw objętych kryzysem gospodarczym np. dla Grecji i Hiszpanii. Stracić może też Polska.

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ola
  • ola
  • 26.07.2012 13:29

Przeanalizuj sobie ofertę noble. Ja u nich mam fundusze i całkiem fajnie sobie radzą, więc szczerze mogę polecić

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasia
  • kasia
  • 25.07.2012 12:19

I mnie coraz cześciej ten problem nurtuje. Osobiście zastanawiam się nad funduszami, ale ofert jest tyle, że nie wiem jak się w nich wszystkich połapać

Komentarz został ukrytyrozwiń
jola
  • jola
  • 24.07.2012 22:53

Polacy narobią szumu a jak przyjdzie co do czego to schowają głowę w piach.ja się zastanawiam gdzie odłożyć kasę żeby się tak bardzo nie martwić tą naszą szarą rzeczywistością?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.