Facebook Google+ Twitter

W Brukseli rozpoczął się unijny szczyt

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-29 17:00

Finansowanie walki ze zmianami klimatycznymi, obsada najwyższych stanowisk w Unii oraz traktat lizboński - to główne tematy spotkania europejskich liderów. W szczycie udział wezmą przywódcy 27 państw.

Jeśli chodzi o najważniejszą sprawę, czyli pieniądze na ochronę środowiska - to unijni przywódcy mają ustalić, w jaki sposób Wspólnota pomoże krajom najbiedniejszym i rozwijającym się - takim, jak Chiny, Indie czy Brazylia - w ich walce ze zmianami klimatycznymi.

Kluczowa będzie decyzja o podziale kosztów wewnątrz Unii. Polska, popierana przez nowe kraje, tłumaczy, że nie stać jej na hojną pomoc, i chce, by to bogate państwa wzięły na siebie ciężar wsparcia. Te z kolei sugerują, że składka powinna być uzależniona od wysokości emisji dwutlenku węgla. W najnowszym projekcie wniosków ze spotkania na razie nie ma żadnych konkretnych propozycji.

Poza tym podczas szczytu unijni liderzy rozpoczną wstępną dyskusję o stanowiskach przewidzianych w traktacie lizbońskim. Chodzi o przewodniczącego Rady Europejskiej, potocznie zwanego prezydentem i unijnego ministra spraw zagranicznych. Jednak na formalne decyzje jest jeszcze za wcześnie, bo traktat lizboński nie wszedł w życie. Prezydent Czech Vaclav Klaus - ostatni europejski przywódca, zwleka z podpisem. Gotowy jest natomiast zaakceptować traktat pod warunkiem, że otrzyma specjalną deklarację. Chce mieć bowiem gwarancje, że traktat nie otworzy drogi do roszczeń majątkowych Niemców sudeckich wysiedlonych po wojnie. O kształcie deklaracji będą dyskutować na szczycie unijni liderzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.