Facebook Google+ Twitter

W Brukseli rusza dwudniowy szczyt UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-11 08:31

W Brukseli rozpocznie się dziś dwudniowy szczyt z udziałem szefów państw i rządów Unii Europejskiej. Najważniejszy temat spotkania to pakiet klimatyczno-energetyczny, zakładający między innymi ograniczenie emisji dwutlenku węgla w Unii o jedną piątą do 2020 roku. Francja, kierująca pracami Wspólnoty, chce za wszelką cenę doprowadzić do porozumienia w tej sprawie, co może jednak być trudne, bo kilka krajów, w tym Polska, zgłasza zastrzeżenia do pakietu.

Sprzeciw Warszawy wzbudza przede wszystkim propozycja wprowadzenia za 5 lat obowiązkowego zakupu pozwoleń do emisji dwutlenku węgla. Polska, której gospodarka oparta jest w ponad 94 procentach na wysokoemisyjnym węglu, obawia się drastycznych podwyżek cen energii i chce opóźnić wejście w życie tych propozycji. Także Niemcy domagają się ulgowego potraktowania przemysłu stalowego i chemicznego, a swoje postulaty zgłaszają też Włochy.

Los pakietu jest więc niepewny, ale szef Komisji Europejskiej Jose Barroso liczy na kompromis. - Jest jeszcze kilka ważnych i nierozwiązanych spraw, ale musimy dojść do porozumienia, to jest kwestia wiarygodności Europy. Wydaje się, że jest to najważniejszy unijny szczyt ostatnich lat - mówił Barroso.
Zapowiada się prawdziwy maraton negocjacyjny. Świadoma trudnych rozmów Francja rozpoczyna szczyt dwie godziny wcześniej niż dotychczas, a terminu konferencji prasowej kończącej dwudniowe spotkanie nie podano. Szczyt może się bowiem przeciągać do nocy z piątku na sobotę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.