Facebook Google+ Twitter

W Brukseli zakończył się szczyt poświęcony kryzysowi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-01 18:50

Polska delegacja wyjeżdża z Brukseli spokojniejsza - tak zakończony właśnie unijny szczyt poświęcony kryzysowi podsumowuje premier Donald Tusk.

W deklaracji końcowej po spotkaniu unijnych przywódców znalazł się zapis, że w Unii nie ma ani jednego przypadku protekcjonizmu gospodarczego. Samo spotkanie miało być dla Europy testem, czy w obliczu kryzysu nie podzieli się ona na kraje bogatsze i biedniejsze. Państwa Europy Środkowo-Wschodniej jechały do Brukseli z postulatem solidarności wszystkich krajów w trudnych finansowo czasach.

Jak mówi polski minister finansów Jacek Rostowski, taki właśnie jest efekt szczytu. "Zostało bardzo jasno powiedziane, że protekcjonizm nie jest odpowiedzią na kryzys. Po drugie, w dobie kryzysu musimy się troszczyć o zdrowe finanse publiczne i nie możemy się nadmiernie zadłużać" - podsumował Rostowski.

Polscy przywódcy podkreślają też, że w czasie nieformalnego spotkania żaden z krajów nie forsował pomysłu euroobligacji. Kraje Europy Środkowej obawiały się, że wprowadzenie takich papierów skarbowych utrudni finansowanie budżetów w państwach poza strefą euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.