Facebook Google+ Twitter

W Brukseli zostanie otwarta wystawa poświęcona Bronisławowi Geremkowi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-23 07:12

W Brukseli, w siedzibie Parlamentu Europejskiego, zostanie dziś otwarta wystawa poświęcona zmarłemu tragicznie przed dwoma miesiącami polskiemu eurodeputowanemu Bronisławowi Geremkowi.

W uroczystości weźmą udział: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans Gert-Poettering i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, a także syn profesora Geremka - Marcin.

Bronisław Geremek zginął w wypadku 13 lipca. Wiadomość o jego śmierci zrobiła ogromne wrażenie na europejskich szefach państw i rządów, którzy właśnie tego dnia spotkali się w Paryżu na unijnym szczycie.

Pamięć profesora - cieszącego się dużą popularnością w Unii, zwłaszcza we Francji, posługiwał się bowiem wyszukaną francuszczyzną i był znawcą historii i kultury tego kraju - uczczono chwilą ciszy. Hans Gert-Poettering, który dziś otworzy ekspozycję zatytułowaną "Bronisław Geremek. Polityk Wolności i Solidarności" mówił wtedy, o wielkiej osobowości profesora. "Bronisław Geremek bez wątpienia należał do najwięszych polskich patriotów, a zarazem wielkich Europejczyków. Jego osobowość pokazywała, że można być blisko zarówno swego kraju, jak i Europy" - powiedział Poettering.

W opinii Jose Manueala Barroso natomiast, Geremek przede wszystkim symbolizował wolnego ducha. W rozmowie z dziennikarzami szef Komisji Europejskiej podkreślał dążenie profesora do pozostawania wolnym od wszelkich nacisków.

Po uroczystości otwarcia wystawy poświęconej Bronisławowi Geremkowi, marszałek Boronisław Komorowski spotka się z unijną komisarz do spraw instytucjonalnych Margot Wallstroem. Wcześniej będzie rozmawiał z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem Gertem-Poetteringem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.