Facebook Google+ Twitter

W. Brytania: powstanie film o Janie Karskim i ukaże się jego książka

Brytyjski tygodnik „The Observer” poinformował, że na rynku czytelniczym ukaże się wkrótce książka Jana Karskiego, polskiego kuriera w państwie podziemnym. Powstanie również o nim film.

W Wielkiej Brytanii wkrótce ma ukazać się książka Jana Karskiego i powstać o nim film / Fot. Pumpkin, free photo, moguefile.comJan Karski był legendarnym polskim kurierem w państwie podziemnym, żył w latach 1914 – 2000. Książkę pt. "Tajne Państwo. Opowieść o Polskim Podziemiu" napisał już w 1944 roku, tuż po przybyciu do USA, gdzie jeszcze przed końcem wojny rozeszła się w nakładzie 400 tys. egzemplarzy. Tytuł miał dwa wydania w języku polskim.

Dzięki odwadze i poświęceniu Karskiego gen. Władysław Sikorski, brytyjski minister spraw zagranicznych Anthony Eden oraz prezydent USA Franklin Delano Roosevelt, a także inne osobistości, dowiedziały się o tragicznej sytuacji Żydów w okupowanej Polsce. Polak dwukrotnie został przemycony na teren warszawskiego getta, gdzie mógł zobaczyć, co tam naprawdę się dzieje. W przebraniu ukraińskiego strażnika przebywał też na terenie hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Bełżcu, wcześniej zaś był więźniem sowieckim i niemieckim. W oparciu o te doświadczenia Edward Raczyński, ówczesny minister spraw zagranicznych w rządzie RP w Londynie, w grudniu 1942 r., przedstawił aliantom szczegółowy raport o holokauście. Jednak te doniesienia zostały przez nich przyjęte sceptycznie.

Historyk Andrew Roberts zauważa, że pomoc Żydom podczas II wojny światowej to "duża i sporna kwestia". Uważa też, że bombardowanie obozów byłoby bardzo trudne ze względu na problemy związane z dokładnym namierzeniem celu. Historyk zauważa też, że Jan Karski wprawdzie informował o metodach gestapo, zabójstwach i warunkach życia Żydów, ale nie wspominał o komorach gazowych - czytamy w serwisie wyborcza.pl.

Film o losach Karskiego ma nakręcić Iain Canning, który jest współproducentem oskarowego filmu "Jak zostać królem".

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To naprawdę dobry news.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.